profil

Konspekt – Dom w „Panu Tadeuszu” i dom w „Ludziach bezdomnych”.

poleca 85% 126 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Adam Mickiewicz

Konspekt – Dom w „Panu Tadeuszu” i dom w „Ludziach bezdomnych”.

Teza
Przedstawienie na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego jak ważnym elementem w życiu każdego człowieka jest dom, jak mogą się różnić jego wyobrażenia i co powoduje jego brak.

Założenia
Uzasadnienie na podstawie „Pana Tadeusza” i „Ludzi bezdomnych”, iż:
 dom jest przedstawiany w literaturze na wiele sposobów
 dom ma kluczowe znaczenie w życiu człowieka
 brak domu prowadzi do odosobnienia społecznego, materialnego i ideowego człowieka

Wstęp
Praca w formie wypracowania. Wskazanie na mnogość utworów literackich, w których występuje motyw domu oraz sposobów jego prezentowania, co jest skutkiem ważności tej instytucji. Przytoczenie słownikowej definicji wyrazu „dom”. Skierowanie uwagi czytelnika na kreacje domu w obu utworach literackich.

Argumenty
 Utwór Mickiewicza „Pan Tadeusz” jako przykład pojmowania domu w kategorii przystani bezpieczeństwa, tradycji i honoru (Soplicowo) oraz metafory upadającej Polski (zamek)
 Utwór Żeromskiego „Ludzie bezdomni” jako dzieło uwidaczniające skutki braku domu, czyli bezdomność społeczną, ideową i materialną człowieka:
- bezdomność Tomasza Judyma: brak domu i rodziny, wyrzeczenie się szczęścia osobistego na rzecz nakazu niesienia pomocy innym – bezdomność ideowa
- bezdomność Joasi Podborskiej: opuszczenie rodziny z własnej woli – bezdomność społeczna
- bezdomność Wiktora Judyma: opuszczenie domu rodzinnego i wyjazd w celu szukania lepszego życia – bezdomność społeczno – ekonomiczna

Kompozycja
Kolejność argumentów jak wyżej.

Wnioski i zakończenie
W końcowej konkluzji podsumowanie kreacji domu w obu utworach oraz wyrażenie poglądu, iż ich synteza jest w praktyce wyznacznikiem szczęśliwego życia każdego człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata