profil

Którego z królów elekcyjnych darzę największą sympatią?

poleca 85% 301 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Królem elekcyjnym, którego darzę największą sympatią jest Stefan Batory. Urodził się on 27 IX 1586 roku w Samlyó a zmarł 12 XII 1586 roku w Grodnie. Był synem Stefana, wojewody siedmigródzkiego i Katarzyny Teligii. Od 1571 roku był księciem Siedmigrodu a od 1576, po ślubie z Anna Jagielonką – drugim elekcyjnym królem Polski.

Bardzo podobała mi się postawa Batorego. Był wybitnym wodzem, człowiekiem stanowczym, umiejącym dążyć do celu z żelazną konsekwencją. Już na samym początku panowania oznajmił, że nikomu nie pozwoli sobą rządzić. Świadczą o tym jego słowa : „Nie w chlewie, ale człowiekiem wolnym urodziłem się (...) Jestem waszym rzeczywistym, a nie malowanym monarchą. Chcę panować i rozkazywać, i nie ścierpię, żeby kto nade mną panował. (...) Ale nie pozwolę, żebyście byli bakałarzami moimi i senatorów moich. Tak strzeżcie wolności waszej, aby się w swawolę nie przerodziła.” Ten fragment świadczy również o tym, że jako nieliczny z królów przeciwstawiał się szlachcie.

Mimo, że król nie znał języka polskiego umiejętnie rządził państwem. Jego prawą ręką był Jan Zamoyski. Przez 10 lat kierowali oni państwem, harmonijnie uzupełniając się.

Podczas jego panowania miała miejsce tylko jedna wojna – wojna z Moskwą (1579-1582). Potrafił porozumieć się z Węgrami i wspólnymi siłami uderzyć na Imperium Osmańskie. Dzięki swojej wytrwałości, sprytowi i umiejętnej organizacji trzech kampanii zdobył twierdzę w Połocku oraz w Wielkich Łukach. Rozejm w Jamie Zapolskim , który zawarł w 1582 roku przyznał Rzeczypospolitej Inflanty i Ziemię Połocką.

Bardzo spodobała mi się wiara Stefana Batorego. Był on gorliwym katolikiem. Prowadził tolerancyjną polityką w stosunku do innowierców i przeciwstawiał się wszelkiej nietolerancji – napady na świątynie i domy różnowierców nakazał karać śmiercią. Wspierał Kościół katolicki i zakon jezuitów. W 1579 roku założył Akademię Wieleńską, podnosząc kolegium jezuickie w Wilnie do rangi Akademii.

Król przez cały okres swojego panowania dążył do ulepszania państwa. Przeprowadził wiele reform wojskowych. M. in. Powołał piechotę wybraniecką, czyli stała silę zbrojną, złożoną z chłopów, powoływanych z dóbr królewskich.

Według mnie Stefan Batory posiadał wszystkie cechy jakie powinien mieć władca. Uważam go za najlepszego króla z królów elekcyjnych. Potrafił poradzić sobie w róznych sytuacjach a jego postawę powinien naśladować każdy król. Okres jego rządów jest zwany „złotym wiekiem”, czyli okresem największej potęgi Rzeczypospolitej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata