Embriogeneza – jest to rozwój zarodkowy. Etap rozwoju od momentu zapłodnienia do momentu przyjścia na świat.
Etapy embriogenezy:
- Bruzdkowanie – wielokrotne mitotyczne podziały zygoty w wyniku których powstaje wielokomórkowy kulisty zarodek zwany morulą. Komórki tego zarodka to blastomery. Następnie w wyniku przemieszczania się blastomerów powstaje zarodek w kształcie pęcherzyka zwany blasulą.
- Gastrulacja – w wyniku przemieszczania się blastomerów węzła zarodkowego powstaje zarodek złożony z dwóch a później z trzech warstw komórek zwanych listkami zarodkowymi. Zewnętrzna warstwa tych komórek to ektoderma, wewnętrzna to entoderma. Z listków zarodkowych formują się narządy pierwotne zarodka. Są to: cewka nerwowa, struna grzbietowa, prajelito z pragębą, oraz błony płodowe.
· Rozwój błon płodowych
Trofoblast wytwarza rozgałęzione wyrostki – kosmki, które wrastają się w błonę śluzowa macicy. Trofoblast z kosmkami tworzy kosmówkę – zewnętrzna błonę płodową.
Z ekto i dezodermy zarodka tworzy się błona zwana owodnią, która dookoła zarodka tworzy pęcherz wypełniony wodami płodowymi.
Owodnia stwarza zarodkom wodne środowisko rozwoju, chroni zarodek przed wysuszeniem i wstrząsami.
Z prajelita zarodka wyrasta uchyłek (omocznia), która zrasta się z kosmówką. Omocznia tworzy sznur pępowinowy i powoduje ukrwienie kosmówki.
Kosmówka razem błoną śluzową macicy tworzy łożysko połączone z zarodkiem przy pomocy pępowiny. W pępowinie znajdują się dwie tętnice i jedna żyła pępkowa płodu. W kosmkach kosmówki znajdują się naczynia włosowate dziecka (płodu) z krwią płodu.
W łożysku krew matki wlewa się do zatok w których znajdują się kosmki kosmówki.
Krew matki i dziecka nie miesza się w łożysku. Oddzielone są bowiem ścianą kosmków. W łożysku dochodzi do wymiany substancji między krwią matki i dziecka.
Z krwi matki do krwi dziecka przenikają substancje odżywcze i tlen z krwi dziecka przenika CO2 i zbędne produkty przemiany materii.