Czy możemy wyobrazić sobie życie bez książek? Osoba która czyta dużo książek, na pewno, bo jak wiadomo, książka rozwija wyobraźnię. Natomiast osoba, która ogranicza się do czytania tylko instrukcji obsługi telewizora, także nie będzie miała z tym problemów. Co innego samo życie bez książek. W moim przypadku niemożliwe. Około 45% ludzi w ogóle nie czyta książek. 60% ich nawet nie kupuje. Dzieci i młodzież sięgają po książki tylko z konieczności. Dlaczego tak się dzieje?
Pierwszy argument zachęcający do czytania książek powinien zainteresować rodziców niepełnoletnich dzieci. Czytając książki, wzrokowo zapamiętujemy pisownie wyrazów. Przez kilka godzin patrzenia w literki, zapisujemy je w podświadomości. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko pomyłki podczas sprawdzianu w szkole :) Problem z ortografią znacznie zanika.
Dzięki wiedzy zawartej w książce, lepiej zrozumiemy otaczający nas świat. Zawsze z książki możemy dowiedzieć się czegoś, o czym nie dowiemy się w szkole, a dzięki czemu możemy popisać się znajomym swoją wiedzą. Nie tylko podręczniki szkolne i encyklopedie, ale zwykłe powieści posiadają tę cechę. Uczą rozwiązywania problemów codzienności i radzenia sobie z kłopotami. A kiedy mieliśmy ciężki, męczący dzień, zawsze możemy zrobić sobie gorącą herbatę, wrzucić ulubioną płytkę, rozłożyć się na kanapie, i, zatapiając się w lekturze, zapomnieć o wszystkim.
Dobrze, że książkę możemy zabrać wszędzie. I chociaż książki są przeróżne (od opasłych tomisk, po małe, poręczne książeczki) to są także praktyczne. Książkę można czytać wszędzie: na nudnym wykładzie pod ławką, podczas jazdy samochodem (nie polecam, ale niektórzy to znoszą), na plaży, i u babci na działce. I na pewno zmieści się wszędzie. Bo książka to nie komputer, który musi zostać w domu.
Najważniejszy argument zostawiłam na koniec. Bardzo cenną zaletą książki jest to, o czym wspomniałam powyżej. Mianowicie, książka rozwija wyobraźnię. Pozwala tworzyć swoje własne opowiadania, pisać wiersze, lub nawet przenosić związane z jej treścią odczucia na obraz. Uczymy się, śladem słynnych pisarzy, dostrzegać piękno wokół siebie, którego wcześniej nie zauważaliśmy. Po przeczytaniu ambitniejszych tomów, sami możemy zastanowić się nad sensem swojej egzystencji, stwierdzić, co naprawdę chcemy robić w życiu, wyznaczyć cele, do których będziemy uparcie dążyć. Książka nam to podpowiada, przytaczając historie różnych bohaterów. Kiedy będziemy potrafili korzystać z wyobraźni, będziemy się nią częściej posługiwać i uciekać w świat marzeń i niezrealizowanych planów. I chociaż każdy człowiek, choćby i taki, który nie przeczytał nigdy żadnej książki, posiada wyobraźnię, to książka ma z nią wiele wpólnego.
Przecież właśnie książka rodzi się z wyobraźni, wizji i fantazji człowieka.