profil

Woda w gospodarce.

poleca 85% 340 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek zawsze do życia potrzebował wody. Od zamierzchłych czasów ludzi wykorzystywali ją do picia. Z biegiem lat człowiek znalazł jej szersze zastosowanie. Już starożytni Egipcjanie zauważyli że można używać ją na wiele sposobów. To oni dla polepszenia wydajności rolnictwa wynaleźli system irygacyjny czyli nawadnianie pól uprawnych. Zmusiły ich do tego liczne anomalie pogodowe.

Następnym wynalazkiem była kanalizacja polegała ona na filtrowaniu wody i transporcie przez rury do naszych domów, a tam zostanie ona użyta w łazience (do kąpieli ok. 50 litrów dziennie),(do prania 32 litry), w toalecie (ok. 36 litrów), a także 14 litrów do mycia naczyń i sprzątania , 6litrów do picia i gotowania, a aż 2 litry wody marnują się przez nieszczelne krany. Następnie powierzchownie oczyszczona powraca do rzek.
Już dwa tysiące lat temu wykorzystywano prąd płynącej rzeki do wprawiania w ruch koła napędowego. Energia wodna jest najstarszym źródłem energii. Już pod koniec XVIII wieku
w Europie istniało około pół miliona wodnych młynów, które mełły ziarno, naciskały miechy i wprawiały w ruch młoty kowalskie.
Obecnie pozyskiwanie energii z wód stosowane jest również na wysoką skalę i nosi nazwę hydroenergetyki. Podstawową zaletą energii wód, w przeciwieństwie do tej uzyskiwanej z
paliw pochodzenia organicznego, tzn. ropy naftowej i gazu ziemnego, jest fakt, iż jej zasoby są praktycznie niewyczerpalne, a jej wytwarzanie nie zanieczyszcza środowiska.

Najnowocześniejsza technika umożliwiła coraz liczniejsze powstawanie hydroelektrowni. Ich zadaniem jest za pomocą tzw. „białego węgla”, czyli wody płynącej, stworzyć energię, którą później człowiek przetworzy na energię świetlną bądź elektryczną. Najczęściej tworzona są one w Norwegii, gdzie stanowią aż 99,5% ze wszystkich istniejących tam elektrowni.

Znajdująca się w nieustannym ruchu woda morska może być potężnym i nieograniczonym źródłem energii. Obecnie wykorzystuje się energię pływów morskich, energie fal i energię termalną, jednakże nie na dużą skalę. Na całym świecie znajdują się liczne zatoki ujścia rzek, gdzie wysokie różnice w poziomie wody pomiędzy przypływem a odpływem mogą być wykorzystywane do poruszania turbin wytwarzających energię. Nie udało się jeszcze opracować opłacalnych projektów, budowano liczne zapory, ale dotychczas opłacalną okazała się jedynie zapora zbudowana w 1967 roku u ujścia rzeki Rance w Bretanii we Francji.

Na wybrzeżach mórz budowane są stocznie, które produkują statki. Za ich pomocą można transportować różne towary oraz przewozić pasażerów w celach rekreacyjnych.

Morza i oceany odgrywały i nadal odgrywają istotną rolę w zaspokajaniu żywnościowych potrzeb człowieka. Już w czasach prehistorycznych, ludy żyjące nad morzami zajmowały się rybołówstwem. Ryby w liczbie około dwustu gatunków stanowią największą część połowów. Oprócz nich łowi się : głowonogi(np. ośmiornice i kalamary), skorupiaki(np. kraby i krewetki) ,małże, morskie ssaki(np. delfiny i foki), a także rośliny wodne (np. wodorosty). Niektóre kraje zakładają specjalne hodowle morskich ryb i małży. Taką działalność nazywamy marikulturą. Morza dostarczają również produktów, które wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Na przykład pewne bakterie morskie wytwarzają antybiotyki. Tran czyli tłuszcz uzyskiwany z ryb i ssaków morskich, występujący w postaci ciekłej a także w kapsułkach, zawiera jod, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, stosowany jest jako lekarstwo przy awitaminozach A i D, a także przy krzywicy. Z gąbki występującej w Morzu Karaibskim wytwarza się substancję do leczenia raka i zwalczania wirusów. Specyficzne glony ,zwane algami, mają właściwości regenerujące. Gatunek znany jako karragen, lub mech islandzki, znalazł zastosowanie w produkcji syropów, past do zębów i lodów.

Gospodarka morska ma szerokie znaczenie, nie tylko pod względem rybołówstwa. W krajach cierpiących na niedostatek wody pitnej można ją otrzymać z wody morskiej. Wystarczy usunąć z niej sól, której poziom przekracza średnio siedem razy dawkę szkodliwą dla ludzkiego zdrowia. Proces ten, nazywany odsalaniem, znany był ludziom już przed dwoma tysiącami lat.

Ważnym elementem gospodarki wodnej jest turystyka. Ludzie bardzo często wyjeżdżają nad morza po to by odpocząć i odprężyć się. Najchętniej wybierają wody położone w cieplejszych strefach klimatycznych. Pewna część turystów woli jednak góry. Lecz i tam można również korzystać z dóbr wody. Na przykład na basenie lub nad jeziorem.
Woda jest ważnym elementem w każdym dziale życia, również w medycynie odgrywa istotną rolę. Kiedy po wypadku ulegamy kontuzji bądź cierpimy na reumatyzm lub inne dolegliwości lekarz skieruje nas na rehabilitację. Dużym strumieniem wody celujemy w bolące miejsca lub zostajemy umieszczeni w wannie z hydromasażem. A także wiele innych. Lekarz może nas również skierować do sanatorium. W niektórych takich placówkach wykorzystuje się leczniczą siłę wód termalnych. Ogólno dostępne są także uzdrowiska, gdzie możemy napić się wody ze specjalnymi walorami mineralnymi. Takie miejsca są na przykład w Dusznikach lub Krynicy.

Również istotne znaczenie w gospodarce człowieka odgrywają jeziora. W jeziorach kuli ziemskiej znajduje się czterokrotnie więcej wody niż we wszystkich rzekach. Jezioro jest naturalnym ,śródlądowym zbiornikiem wodnym. Charakteryzuje się stosunkowo powolną wymianą wody. Powstaje w zagłębieniu terenu, brzegi kształtowane są pod wpływem działania falowania i prądów wodnych. Powierzchnia wszystkich jezior na świecie wynosi około 2,5 miliona km, w Polsce zajmują około 3 tys. km. W gospodarce przede wszystkim wywierają korzystny wpływ na klimat przyległych obszarów. Są wykorzystywane jako szlaki komunikacyjne, są obiektami atrakcyjnymi do uprawiania turystyki, wypoczynku i sportu. Zbiorniki te stanowią źródło zaopatrzenia w wodę, podstawę rybołówstwa śródlądowego. Wiele zbiorników wodnych zostało stworzonych przez człowieka na potrzeby hydroelektrowni, składowania wody lub też celów użytkowych, bądź przemysłowych. Sztuczne jeziora mogą osiągać różne rozmiary, a największe z nich to Jezioro Nassera, powstałe w wyniku zatamowania Nilu na granicy Egiptu i Sudanu.
Pomimo licznych korzyści, które daje nam woda, potrafi ona być niebezpiecznym
żywiołem stanowiącym zagrożenie. W okresie wzmożonych opadów lub gwałtownego
topnienia śniegu prowadzi do katastrofy jaką jest powódź. Zbyt duża ilość wody w rzece
powoduje jej wystąpienie z naturalnych koryt. Niekontrolowana powoduje ogromne
szkody.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata