Geografia to nauka badająca powłokę Ziemii, jej przestrzenne zróżnicowanie pod względem przyrodniczym i przestrzenno-gospodarczym oraz związki zachodzące między środowiskiem geograficznym a działalnością społeczeństw.
Źródłami informacji geograficznej mogą być mapy, globusy, atlasy, informacje przekazywane ustnie bądź też pisemnie przez podróżników, w dzisiejszych czasach słowniki geograficzne, podręczniki szkolne, leksykony, encyklopedie, internet, fotografie, filmy, przekazy satelitarne.
Jednym z najważniejszych i najpowszechniejszych źródeł informacji geograficznych jest mapa. Tworzy się różne rodzaje map: samochodowe, fizyczne, obszarów leśnych, bagien czy plany miast. Mapy o bardzo dużej podziałce pokazują teren o niewielkim obszarze, lecz za to z ogromną dokładnością. Zaznaczone mogą być na nim poszczególne budynki, a nawet sadzawki. Tego typu map używają urbaniści, na przykład przy projektowaniu dróg.
Dla uzyskania małej skali (czyli obrazu terenu o większym obszarze) kartografowie używają kilku map o większej podziałce. W tym przypadku konieczne jest zredukowanie liczby detali, a nawet zastąpienia ich symbolami. Na przykład wieś lub małe miasto na mapie o dużej skali jest przedstawione jako zbiór poszczególnych budynków. Współcześni kartografowie opierają się na metodzie stosowanej często przez ich poprzedników. Wybierają położone wysoko miejsce i patrząc z niego w dół sporządzają mapę terenu. Jednak istnieje zasadnicza różnica. Dawniej miejscem takim był czubek góry, na który należało zabrać różne instrumenty i coś do rysowania. Dziś wykonuje się fotografie powierzchni Ziemi z pokładu samolotu i dopiero na ich podstawie robi mapy.