Powieść "Przedwiośnie" napisana przez Stefana Żeromskiego w 1924 roku, opisuje sytuację w państwie polskim po odzyskaniu niepodległości, o sytuacji politycznej, jak i również o rewolucji i pierwszej wojnie światowej, a nie jak by mogło się wydawać o losach rodziny Baryków.
Gdy główny bohater powieści Cezary Baryka miał 14 lat, czyli był w wieku dojrzewania, jego ojciec Seweryn wyjkechał walczyć na wojnę, pozostawiając Cezarego z matka w domu w Baku. Cezary nie miał pojęcia co się dzieje i dlaczego jego ojciec wyjechał. Pod jego nieobecność, coraz więcej czasu spędzał poza domem przez co rodziły się coraz częstrze konflikty z matką. Dopiero po pewnym czasie Cezary zrozumiał, o co w tym wszystkim chodzi, ale nie potrafił jednoznacznie stwierdzić po której jest stronie. Dopiero podczas zakopywania 70 tysięcy trupów ormiańskich, zobaczył zwisające z wozu ciało młodej, pięknej kobiety, wtedy to stwioerdził, że rewolucja jest zła, że niesie ze sobą za dużo ofiar i tego wszystkiego ma juz dość. Cezary chciał uciec, ale nie miał pojęcia jak. Dopiero, gdy odnalazł go ojciec, postanowili razem uciec i wrócić do Polski. jednak Seweryn nie przetrwał, tej długiej, męczącej i bardzo wyczerpującej podróży, podczas której zostali jeszcze okradzeni z bagazy w Charkowie. Stary Baryka zmarł w pociągu jadącym już do Polski. Jednak Seweryn zdąrzył opowiedzieć synowi o szklanych domach, jakie to stoją w Polsce, budowane przez ich krewnego. Domy te miały być ze szkła, kolorowe, ogrzewane, pozbawione brudu i wilgoci. Po przybyciu do Polski Cezary był bardzo zawiedziony - rzeczywistością jaką tu zastał - dzieci bawiące się w błocie. Uświadomił sobie jednocześnie, że szklane domy, były jedynie, sennym marzeniem konającego ojca. Po dotarciu do Warszawy młody Baryka, wziął czynny udział w bitwie z Bolszewikami, gdzie uratował życie swemu nowemu koledze Hipolitowi Wielosławskiemu. ten w ramch rekompensaty po zakończonej zwycięsko bitwie zabrał Cezarego do siebie do Nawłoci. Tam młody Baryka zobaczył, jak żyje szlachta w Polsce. Pozbawiona całkowicie patriotyzmu, jedynymi jej zajęciami były polowania i liczne zabawy. Jednak nie na długo tam zagościł Cezary, gdyz wrócił do Warszawy, gdzie wziął udział w kongresie na temat kształtu i odbudowy niepodległej Polski. Pod koniec powieści cezary Baryka, stanął na czele manifestacji robotników, ale szedł osobno, dając nam tym samym do zrozumienia, że w Polsce potrzebne są przemiany.
Stefan Żeromski w "Przedwiośniu" za pozorną "zasłoną" losów rodziny Baryków, ukazuje sytuację polityczną jaka panowała w Polsce, warstwy społeczne - jeśli chodzi o szlachte to głównie jej wady. Autor opisał również przebieg rewolucji i jej wady, bo o zaletach ciężko tu mówić. Sytuację polityczną Żeromski omówił za pomocą opisania dziejów młodego Baryki podczas pobytu w Polsce. Natomiast zgnębił szlachtę podczas akcji, gdy Cezary Baryka przebywał w Nawłoci. A rewolucję skrytykował za pomocą dziejów rodziny Baryków w Baku. Poprzez napisanie tej powieści Stefan Żeromski, chciał zaprotestować przeciw rewolucji i komunizmowi. których był przeciwnikiem i zarazem obawiał się tego.