profil

Anatomia układu oddechowego

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-09
poleca 79% 111 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wdychane powietrze przechodzi przez określoną drogę w układzie oddechowym, obejmując jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki, zakończoną na pęcherzykach płucnych. Krtań pełni rolę graniczną, oddzielając dolne i górne drogi oddechowe.

Głównym miejscem, przez które powietrze jest wdechowe, jest jama nosowa, która nie ma regularnego kształtu i jest podzielona na dwie połowy za pomocą przegrody. Przednia część jamy nosowej zbudowana jest z chrząstki hialinowej, a tylna część przegrody z lemieszy oraz płytki pionowej kości sitowej. Sklepienie nosa składa się z elementów takich jak kość nosa, kości czołowa, kość klinowa oraz płytki sitowej kości sitowej, natomiast dno nosa tworzą podniebienie miękkie (tył nosa) i podniebienie twarde (przód nosa). Podniebienie twarde składa się z kości podniebiennej i szczęki, a podniebienie miękkie zawiera niekontrolowalne mięśnie. Ściany boczne nosa tworzą małżowina dolna, kość sitowa i szczęka, a tylna ściana to jednocześnie przednia ściana gardła.

Nabłonek walcowaty wyścieła nos, który znajduje się również na nosowej części gardła. Do jamy nosowej prowadzą otwory z włosami nosowymi pokrytymi śluzem, gdzie powietrze jest filtrowane, nawilżane i ogrzewane. Śluzówka nosa jest bogato unaczyniona, a włoski w przednich nozdrzach służą do filtrowania większych cząsteczek z powietrza, a drobniejsze cząstki przywierają do śluzu, który pełni również funkcję nawilżającą i ochronną przed podrażnieniami.

Gardło, o długości 13 cm, stanowi część wspólną układu oddechowego i pokarmowego. Rozpoczyna się na czaszce i prowadzi przez przełyk do krtani, która jest jej kontynuacją. Gardło ma ściany tworzone przez powięź, błonę podśluzową oraz błonę śluzową. W dolnej części jest przyczepione do różnych elementów, takich jak chrząstka pierścieniowata, chrząstka tarczowata, rogów kości gnykowej, szwów skrzydłowo-żuchwowych, blaszki przyśrodkowej wyrostka skrzydłowatego i podstawnej części kości potylicznej. Gardło można podzielić na trzy części: część krtaniową, ustną i nosogardło, które jest inaczej nazywane częścią nosową.

Krtan to narząd położony między tchawicą a gardłem i jest zbudowany z chrząstek. Tchawica to przedłużenie krtani, sięgające do oskrzeli głównych, i znajduje się między czwartym kręgiem piersiowym a siódmym kręgiem szyi. Można ją podzielić na dwie części: szyjną i piersiową, z której ta druga jest dłuższa. Oskrzelami głównymi lewe jest węższe, krótsze i ustawione wyżej niż prawe, co wpływa na ton głosu mężczyzn w procesie dojrzewania. Oskrzel lewe wchodzi do wnęki lewego płuca i dzieli się na dwie gałęzie, które przypisane są jednemu płatowi. Kolejne podziały prowadzą do pęcherzyków płucnych.

W układzie oddechowym znajdują się także nerwy, naczynia chłonne i krwionośne, tkanka łączna, pęcherzyki płucne, oskrzela i mniejsze drogi oddechowe oraz płuca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata