W życiu każdego człowieka pojawia się wiele trudnych momentów. Chociaż często może wydawać się, że są one bez wyjścia, zawsze można jakieś znaleźć. Oczywiste wydaje się to, że każda osoba inaczej radzi sobie z problemami. Jakie więc postawy przyjmują ludzie, gdy zderzają się z trudnymi sytuacjami?
W “Trenie IX” Jana Kochanowskiego, podmiot liryczny zwraca się w apostrofie do mądrości: “Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić”. Jest to jedna z cech stoickiej mądrości, która pozwala przyjmować dobre jak i złe wydarzenia w jednakowy sposób. Patrząc na ówczesną sytuację autora, śmierć jego ukochanej córki, może wydawać się, że wychwala on mądrość, ponieważ ta pozwoliła mu uchronić się od nadmiernej rozpaczy. Ta stoicko pojmowana cnota mogłaby więc być jednym ze sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jednakże w ostatnich wersach utworu podmiot liryczny wyznaje, że nadaremno spędził swoją młodość na szukaniu mądrości, ponieważ nie zdołała ona uchronić go przed rozpaczą po śmierci dziecka.
W innym utworze Kochanowskiego, nawiązującym zarówno do mitologii, jak i historycznej wojny trojańskiej- “Odprawa posłów greckich” - też można natknąć się na trudną sytuację, z którą musieli zmierzyć się bohaterowie. W dramacie przedstawiona jest dyskusja między Trojańczykami a Grekami, którzy zawitali w Troi, aby odzyskać porwaną przez Parysa Helenę- żonę Menelaosa. Autor utworu przedstawił w swoim dziele dwie postawy, które prowadziły do zróżnicowanych skutków. Bohaterowie mogli wydać Helenę Grekom- co sugerował Antenor- lub zatrzymać ją w Troi, co według Iketaona było lepszym wyborem. Ostatecznie większość osób została przekonana jego zuchwałymi słowami, przez co postanowili oni zatrzymać Helenę w. Jak wiadomo, doprowadziło to do dobrze znanej wojny, przez którą upadłą Troja.
Jak widać na przykładzie podanych utworów, na trudne sytuacje życiowe znajdzie się wiele sposobów. Jedni postępują filozoficznie, niczym Kochanowski, za to inni- tak jak Iketaon- wolą rozwiązania fizyczne. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zapominać, że nie ma problemu bez wyjścia i zawsze da się coś na niego zaradzić.