profil

Gdzie przydaje się filozofia i czy w ogóle jest potrzebna? - rozważania na temat rozważań

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-27
poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Po co mi filozofia?"- to pytanie zadawało sobie na pewno już wiele osób. Czy istnieje jednak na nie jednoznaczna odpowiedź? Moim zdaniem nie można określić jednej lub tylko kilku rzeczy, przy których filozofia się przydaje, jednak- moim zdaniem - najważniejsze postaram się omówić w tej pracy.

Po pierwsze, filozofia pomaga w pobudzeniu myślenia. Zastanawiając się nad wieloma zagadnieniami filozoficznymi i starając się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań pobudzamy nasz mózg. Dla wielu osób zagadnienia tej nauki są zbyt skomplikowane, wymagające zbyt dużo czasu na przemyślenie. Ja uważam jednak, że warto czasem poświęcić chwilę filozofii, aby chociażby dać sobie satysfakcję z rozwiązania jakiegoś problemu.

Już w starożytności zastanawiano się nad użytecznością filozofii. W tamtych czasach próbowano wykorzystać ją między innymi do odkrycia przyczyny początku rzeczywistości, powstania świata. Do dziś filozofię wykorzystuje się w różnych dziedzinach nauki, przede wszystkim w literaturze oraz innych naukach humanistycznych, ale filozofia znajdzie miejsce nawet w fizyce (np. badanie problemów fizycznych od strony filozoficznej). Moim zdaniem filozofię można znaleźć wszędzie, a jest tak dlatego, że pomaga ona odpowiedzieć na pytania, których nauka nie może rozwiązać. Dlatego właśnie jest ona taka ważna. Nawet sam Arystoteles mówił: "Wszyscy ludzie mogliby się zgodzić, że mądrość powstaje z wiedzy i z poszukiwania rzeczy, które filozofia umożliwia nam objąć; a więc powinniśmy bez wahania zająć się filozofią", co potwierdza istotę tej dyscypliny w nauce.

Dzięki filozofii możemy także w pewien sposób poznać siebie, wyrobić swoje opinie dotyczące różnych tematów. Podczas przemyśleń filozoficznych, nasze odczucia sprawiają, że kształtujemy swoje zdanie na dany temat. Przez to łatwiej jest określić się nam po jednej ze stron. Oprócz tego, ułatwia nam to przedstawianie naszych poglądów innym uczestnikom dyskusji oraz lepszą argumentację naszego zdania, jeśli z kimś debatujemy. Filozofia pozwala na odkrycie prawdziwej natury człowieka, jego pochodzenia, a może i przeznaczenia. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest się odnaleźć, ludzie starają się dopasować do reszty społeczeństwa, przez co często gubią się i nie potrafią dobrze określić swoich poglądów.

Starożytne poglądy wielu filozofów, takich jak wspomniany już wyżej Arystoteles mówiły często o tym, że filozofia nie tylko jest źródłem mądrości, lecz także jest dobra. Jak wiadomo, dobro daje szczęście, dlatego uważam, że nawet jeśli człowiek odnajduje w swoim życiu "ciekawsze" zajęcia niż filozofia, to i tak nie może osiągnąć w pełni szczęśliwego życia, ponieważ brakować mu będzie nakładu kultury, jaki stanowi filozofia. Arystoteles wspomina także w swoim dziele "Zachęta do filozofii" to, że człowiek musi skądś czerpać wzory, na których opierać będzie swoje zachowanie, a najlepsze wzory to te w zgodzie z naturą. Zdaniem Arystotelesa, jedynie filozofia tworzy prawa i wzory, które byłyby odpowiednie. Moim zdaniem stwierdzenie to jest prawdziwe. Bez filozofii, nie ważne co by robić, nie można osiągnąć pełnego poznania, ponieważ nie wszystko może wyjaśnić nauka. Jak wspominałam już wcześniej, filozofia pobudza umysł do myślenia, a to bezpośrednio łączy się z poznaniem.

Podsumowując, filozofia zajmuje w życiu codziennym bardzo ważne miejsce. Bez filozofii człowiek pogrążyłby się w niewiedzy oraz psychicznie cierpiał przez brak wystarczającego dostępu do głębszej kultury. Oczywiście wykorzystanie filozofii na co dzień nie zamyka się jedynie w obszarach podanych przeze mnie, lecz jak wspominałam na wstępie, podane przykłady są moim zdaniem tymi najważniejszymi. Mam nadzieję, że moja praca jest na tyle dobra, iż zachęci do głębszego rozmyślania nad filozofią i jej rolą w życiu. 

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy