Lekarz medycyny to zawód niezwykle pożądany i potrzebny społeczeństwu od zarania dziejów. Jest obciążony niezwykłą odpowiedzialnością. Nierzadko szokuje nas oddanie i poświęcenie doktorów dla chorych, ich bohaterstwo, gdy działają w najtrudniejszych warunkach. Literatura także tworzy sylwetki lekarzy. Autorzy w swych dziełach tworzą różne sylwetki lekarzy. Twórcy prezentują postać lekarza, który nie czuje powołania i traktuje swój zawód wyłącznie jako źródło zarobku, ale także kreują sylwetkę człowieka, czującego obowiązek, gotowego narażać własne życie.
Niektórzy zawodu lekarza nie traktują jako posłannictwa. Nie chcą ryzykować swojego zdrowia – to jedynie praca. Załączony fragment „Paragrafu 22” Josepha Hellera przybliża czytelnikom postać doktora Daneeka. Jest on lekarzem, lecz nie czuje się zobowiązany, by poświęcać życie i narażać się w obliczu wojny. Z tego, czym się zajmuje chce jedynie czerpać korzyści materialne. Nie decyduje się na żadne poświęcenia. Martwi się wyłącznie swoim zdrowiem, prawie nie pracuje, a jedynie wyolbrzymia własne choroby. Ponadto, boi się, że będzie musiał leczyć poważne choroby, rozwijające się na terenach wokół Pacyfiku. Doktor Daneeka to przykład lekarza, którym nie kieruje idea i chęć pomocy. Dba tylko o pieniądze i własne bezpieczeństwo.
Znane są także sylwetki lekarzy oddanych temu, co robią. Nie traktują oni pracy jako ciężaru, lecz jako okazję do niesienia pomocy innym, nie bojących się poświęcenia. Albert Camus przedstawia czytelnikom postać doktora Tomasza Rieuxa. Jest on cenionym lekarzem w Oranie i w latach 40. XX wieku walczy z epidemią dżumy, która zaatakowała miasteczko. Leczy on ludzi z prawdziwym sercem. To on jako pierwszy zauważa rozprzestrzeniającą się chorobę. Rieux jest wzorem poświęcenia. Nie oczekuje na pochwały, leczy ludzi, bo traktuje to jako swój obowiązek i powołanie. Ponadto, jest altruistą, charakteryzuje się heroizmem i przeciwstawia się złu, którym jest panująca dżuma. Nie poddaje się, nie chce uciec, tak jak na przykład Rambert. Pomaga wszystkim, narażając własne zdrowie i życie, cierpiąc z powodu rozłąki z żoną. Łączy się w bólu z chorymi. Choć ma okazję do opuszczenia miasta, nie robi tego, kieruje się moralnym obowiązkiem, który jako lekarz, a przede wszystkim człowiek, ma wobec ludzi.
Twórcy przedstawiają rożne postawy lekarzy. Od takich, którzy pracę traktują wyłącznie jako źródło zysków, której nie łączą z uczuciami i moralnością, jak doktor Daneeka, dbający tylko o własne dobro, po takich, którzy czują powinność, wspierają i cierpią wraz z chorymi, którzy pragną działać i bycie lekarzem wykorzystują do pomocy innym, tak jak społecznik Rieux.