profil

Wirusy komputerowe.

poleca 85% 2688 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co to jest wirus?
Wirus komputerowy to program, (po łacinie wirus oznacza truciznę) który posiada zdolność do samoczynnego powielania się i przenoszenia z jednego komputera na drugi bez wiedzy i poza kontrolą użytkownika. Twórcą tego terminu, funkcjonującego od 1986r. jest Fred Cohen, który za badania nad tym zjawiskiem otrzymał doktorat w dziedzinie inżynierii elektrycznej.
Szkody wyrządzane przez wirusy różnią się, w zależności od jego rodzaju, począwszy od wyświetlania się na ekranie komunikatów, a skończywszy na uszkodzeniu lub zniszczeniu danych. Wirusy tworzone są przez anonimowych programistów..

Jakie są rodzaje wirusów?
Dyskowe-są to wirusy, które niszczą najczęściej dyskietki wszystkich formatów(ich boot sektory) dyski twarde niezależnie od zawartego na nich systemu operacyjnego(infekuje tablicę partycji dysku twardego).
Zniszczenia są w zasadzie nieodwracalne, ponieważ polegają na zamazaniu wybranych, zależnie od formatu, sektorów dyskowych. Przykładami takiego wirusa są np.
Michalangelo.A-niszczy nietypowe dyski niedosowskie, na dyskietkach wirus zamazuje fragment głównego katalogu(6 marca każdego roku, niszczy dysk),
Azusa-niszczy dyskietki o nietypowych formatach (np. dyskietki z kopiami
Zapasowymi). Po 32 uruchomieniach zarażonego komputera system przestaje
widzieć porty szeregowe i równoległe, przestają działać drukarki, modemy itp.

Plikowe-są to wirusy, które usuwają wszystkie pliki z różnym rozmieszczeniem, pliki startowe(popularnego klienta do obsługi), często występuje w postaci załącznika
do listu elektronicznego. Przykładami takiego wirusa są np.
Dila-zaraża pliki wykonywalne(z rozszerzeniem com. Zwykle infekcja kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem pliku, więc zarażone pliki są przez wirusa niszczone.
Eira-jest robakiem internetowym rozsyłającym się za pomocą poczty elektronicznej, którego działanie polega na nadpisywaniu plików typu exe.

Dyskowo-plikowe-są to wirusy, które zarażają tablice partycji twardych dysków i niektóre pliki exe. Przykładami takiego wirusa są np
Code-Red-jest robakiem wykorzystującym błąd w oprogramowaniu serwera(MicrosoftIIS). Robak atakuje podatne na błąd serwery gdzie zagnieżdża się w pamięci, a następnie wyszukuje kolejne serwery. Wirus ten nie zapisuje się na dysku twardym, a aktywny jest jedynie w pamięci.

Systemowe-Jedynym przykładem takiego wirusa jest:
Dir-2-szybko się mnoży, jest bardzo żywotny. Jeśli wirus aktywny jest w pamięci RAM to jest praktycznie niewidoczny.


Niszczące działanie wirusów

Wirusy niszczące dyski:
Bravo(atakuje boot- sektor dysku twardegoC:, oraz boot- sektory wszelkich dyskietek)
Alfons.1344, Disk Killer, Horror. 1173...

Wirusy niszczące programy:
Ellar- (jest wirusem makr arkusza kalkulacyjnego Excel),
Alal, Kan, Nimda. B, Ricsi....

Wirusy pokazujące efekty wideo:
AirCop- (zaraża jedynie dyskietki w stacjach A: iB),
Bobas. 754, Halloween. 1376, Konrad...

Wirusy wydające dźwięki:
DotEater, TimeMart. 1046, Yankee Doodle...

Wirusy nie zawierające procedur destrukcyjnych:
Misis (wirus boot sektora dyskietek i tablicji partycji dysku twardego)
Allgro, Camino, PingPona, Hai, Yang...

Są również:

Konie Trojańskie- to ukryty w programie kod, który sprawia, że program ten po uruchomieniu realizuje oprócz swoich funkcji także przykre dla użytkownika działania jak np. zawieszanie systemu operacyjnego, usuwanie plików bądź też wyświetlanie na ekranie różnych komunikatów.

Fałszywki-to listy elektroniczne ostrzegające o pojawieniu się rzekomego wirusa komputerowego o przykładowej treści: „...ktoś przesyła ci pewien wesoły wygaszacz ekranu. Kiedy wygaszacz ten zostanie zainstalowany wszystkie dane zostają skasowane. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tego wirusa proszę przekazać tę informacje dalej wszystkim znajomym ze swojej książki adresowej...”. Opisywane powyżej ostrzeżenie jest wyłącznie w zamierzeniu autora dowcipem. Tego typu maile rozprzestrzeniają się nie za pomocą technologii informatycznej, ale ludzkiej niewiedzy i dobrej woli. Powodują niepotrzebne zamieszanie w sieci internetowej.

Jak zabezpieczyć się przed wirusem?(W jaki sposób uniknąć zarażenia systemu operacyjnego?)

Wirusy mogą być przenoszone przez dyskietki, dyski optyczne więc, żeby się nie zarazić wirusem dobrze jest sprawdzać różne dyski i dyskietki przed wprowadzeniem ich do pamięci komputera. Żeby uniknąć zarażenia wirusem poprzez sieć nie wolno otwierać podejrzanych przesyłek.


Jak zwalczać wirusy(programy antywirusowe).

Żeby zwalczyć wirus znajdujący się w naszym komputerze najlepiej jest zainstalować program antywirusowy taki jak:
• Panda Antyvirus Platium- chroni przed wszystkimi typami wirusów
• Panda Software
• Panda Antivirus Titanium-jest przeznaczona do ochrony „wolno stojących komputerów podłączonych do internetu
• Panda Global Virus Insurance
• NOD3 skaner antywirusowy
• Norman Virius Control 5 for workstation
• PC-Cillin2000-ochrania komputery pracujące w systemach WINDOWS 95/98/Me, WINDOWS NT oraz WINDOWS 2000

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata