Z produktem krajowym brutto w wysokości 8,4 tys. dolarów amerykańskich na mieszkańca w 1999 r. i strukturą gospodarczą można Polskę zaliczyć do grupy krajów średnio rozwiniętych gospodarczo. Spośród naszych sąsiadów tylko Niemcy i Czechy mają wyższy od Polski pkb na mieszkańca.
Jedną z miar rozwoju gospodarczego kraju jest produkt krajowy brutto. Każde z województw Polski uczestniczy w jego tworzeniu. Każde z nich zamieszkane jest przez jakąś liczbę ludności. Jeśli podzielimy wartość wytworzonych w jakimś województwie towarów i usług przez liczbę jego mieszkańców, otrzymamy produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca w tym województwie. Pkb na mieszkańca używany jest zarówno do określania poziomu rozwoju gospodarczego jakiegoś kraju jako całości, jak i jego części.
Obszar Polski nie jest równomiernie rozwinięty gospodarczo. Zachodnia część Polski jest znacznie lepiej rozwinięta niż część wschodnia i centralna (poza byłymi województwami warszawskim, łódzkim, płockim). Różnica w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy najsłabiej rozwiniętym byłym województwem (zamojskie), a rozwiniętym najlepiej (warszawskie) jest ponad trzykrotna.