profil

Żądza władzy Lady Makbet i jej wpływ na postawę Makbeta

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pokusa władzy niszczy niejednego człowieka, który ulegając jej, gubi siebie i innych, zazwyczaj bliskich sobie ludzi. Zdarza się także, że choć sam odporny jest na tę pokusę, to ulega namowom innych osób, które jej ulegają. Przykładem bohatera, na którego postępowanie i zachowanie wpływ miała osoba bliska, jest tytułowy bohater dramatu Wiliama Szekspira. W jego przypadku żona bohatera - Lady Makbet, kierowała swojego męża ku niehonorowym i niemoralnym zachowaniom.
Jedną z pierwszych sytuacji, w których lady Makbet miała wpływ na Makbeta, było morderstwo króla Dunkana. Żona Makbeta pragnęła, aby jej mąż zasiadł na tronie Szkocji, dlatego podsuwa mu pomysł, by zabić króla, gdy ten będzie gościł w ich domu.

Makbet jest rycerzem, więc nie przyjmuje do wiadomości, że mógłby zdobyć koronę poprzez łamanie kodeksu rycerskiego, królobójstwo.
Jednak zdolność przekonywania Lady Makbet sprawia, że tytułowy bohater postanawia dokonać mordu w podstępny sposób, podczas snu króla, a winą za te zbrodnie obarczyć jego niewinnych służących. Sytuacja ta jednoznacznie ukazuje destrukcyjny wpływ żony Makbeta na męża.
Silny wpływ Lady Makbet na męża ujawnia się także w momencie, gdy Makbet zwierza się żonie ze swego niepokoju co do losów Banka, który wbrew wysiłkom Makbeta wciąż żyje. Żona skutecznie go uspokaja tłumacząc bezsensowność zabójstwa dawnego towarzysza i przyjaciela brakiem zadowolenia z faktu śmierci Banka.

Wpływ żony na Makbeta widoczny jest nie tylko w okresie planowania kolejnych zbrodni, ale także doprowadza do znaczących zmian w jego psychice podczas despotycznych rządów na tronie Szkocji. Tytułowy bohater pod wpływem swej żony zmienia się ze szlachetnego rycerza w krwawego tyrana. Żądza władzy, którą rozpaliła w nim Lady Makbet, pcha go ku kolejnym zbrodniom: do zamku Makdufa wysyła morderców, którzy najpierw przebijają mieczem syna Makdufa na oczach jego matki, a następnie mordują ją samą.

Najjaskrawszym dowodem na przemianę bohatera z prawego rycerza w człowieka bez czci i skrupułów jest moment otrzymania informacji o chorobie żony. Z powodu dokonania wielu krwawych zbrodni, do których namawiała go Lady Makbet, jej mąż staje się nieczuły na śmierć i ból psychiczny. Gdy lekarz przynosi mu wiadomość o utracie zmysłów przez żonę, a następnie o jej bliskiej śmierci, Makbet ogranicza się jedynie do drwiących ogólników o śmierci i klęsce. Zachowanie to dowodzi, że pod wpływem żony Makbet przeszedł przemianę nie tylko jako rycerz i władca, ale także jako mąż i człowiek.
Świadomość wpływu przeżytych doświadczeń i dokonanych wraz żoną haniebnych czynów na utratę ludzkich uczuć towarzyszy Makbetowi w scenie V ostatniego aktu, gdy wojska przeciwników oblegają już zamek bohatera. Zdaje sobie sprawę, jaką drogę przeszedł od momentu, w którym żona namówiła go do zabójstwa Dunkana, do chwili obecnej, gdy stał się pozbawionym jakichkolwiek uczuć człowiekiem.

Na losy męża i jego klęskę niewątpliwie miała wpływ Lady Makbet. Począwszy od nakłonienia męża do królobójstwa, a skończywszy na całkowitej przemianie bohatera w krwawego tyrana nie cofającego się przed dzieciobójstwem i całkowicie obojętnego nawet na los ukochanej niegdyś żony.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata