1. Prokurator Generalny – powoływany przez Prezydenta RP. Jego kadencja trwa 6 lat.
- Prokuratura Generalna – apelacyjne, okręgowe, rejonowe
- Naczelna Prokuratura Wojskowa – okręgowe, garnizonowe
- Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu – IPN
Asesor Prokuratorski – ukończyła aplikację prokuratorską, zdała egzamin prokuratorski i przygotowuje się do pełnienia obowiązków prokuratora
Komendant Główny – powołuje Prezes Rady Ministrów, stoi na czele Policji i jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy
2. Wymagania na stanowisko Prokuratora:
- ukończyła 26 lat
- ma polskie obywatelstwo i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- jest nieskazitelnego charakteru
- ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce lub zagraniczne
- złożyła egzamin prokuratorski lub sędziowski
- pracowała w charakterze asesora prokuratorskiego lub sądowego co najmniej rok
3. CBŚ – Centralne Biuro Śledcze
CBA – Centralne Biuro Antykorupcyjne
ABW – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
4.Rola i zadania:
Prokuratura – Jest niezależnym organem państwowym, powołanym do tego, aby strzec praworządności oraz czuwać nad ściganiem przestępstw. Prowadzi postępowania przygotowawcze w sprawach wyroków. Przepisy znajdują się w Ustawie o prokuraturze z dn. 20.06.1985 r.
Policja – umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu, której celem jest troska o bezpieczeństwo ludzi oraz utrzymywanie porządku publicznego. Zapobiegają przestępstwom, wykrywają je i ścigają ich sprawców.
Straż miejska - działa w Polsce na mocy Ustawy o strażach gminnych z dn. 29.08.1997 r. .Utrzymuje porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców. Powstaje w gminach miejskich gdzie organem wykonawczym jest burmistrz lub prezydent miasta. Podlega lokalnemu samorządowi a nie władzy centralnej. Jej pracę kontroluje właściwy wojewoda za pośrednictwem wojewódzkiego komendanta Policji.
5. POJĘCIA:
Legitymowanie – okazanie dokumentu stwierdzającego tożsamość
Zatrzymanie – stosuje się wobec osoby podejrzanej, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, ze popełniła ona przestępstwo, a jednocześnie zachodzi obawa, iż się kryje lub zatrze jego ślady. Osoba zatrzymana powinna być zwolniona niezwłocznie po ustaniu przyczyn zatrzymania, a max. po 48h.
Tymczasowe aresztowanie – może nastąpić tylko na podstawie postanowienia sądu. Osoba nieletnia będzie skierowana do schroniska dla nieletnich. Areszt orzeka się na 3 miesiące i może być przedłużony do 2 lat.
6. Środki przymusu bezpośredniego – Stosowane w sytuacji niepodporządkowanie się wydanym zgodnie z prawem poleceniom.(pociski niepenetrujące miotane z broni palnej, pałki służbowe, kajdanki, gaz łzawiący, kolczatka do zatrzymania pojazdów, chwyty obezwładniające, psy)
7.Handel ludźmi – handlarze zwabiają ofiary np. na dobrą pracę za granicą, są to zazwyczaj młode osoby, na które handlarze maja dobry wpływ lub dzieci
Przestępczość internetowa – cyberprzemoc (zastraszanie), uwodzenie dziecka przez internet (seksualne wykorzystanie w rzeczywistości), dostęp do szkodliwych treści (obrazów)
8.Środki wychowawcze – upomnienie, nadzór opiekuna, kuratora, umieszczenie w rodzinie zastępczej, lub w ośrodku wychowawczy (stosuje się u dzieci do 13r, życia a zachowawcze(schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy)od 13-19 roku życia)
9. Instytucje i organizacje przeciwdziałające handlowi ludźmi
Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Kobiet
Fundacja Dzieci Niczyje
Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
10. Niebieska Karta – dotyczy obowiązków Policji wobec osób pokrzywdzonych oraz praw osób pokrzywdzonych, pomaga policji opisać przebieg zdarzenia
11. Schronisko dla nieletnich – umieszcza się tam osoby od 13-21 r. ż. Podejrzane o dokonanie czynu karalnego, pobyt trwa 3miesiace ale można go przedłużyć. Zakład poprawczy – najsurowszy środek stosowany gdy wcześniejsze środki wychowawcze nie dały rezultatów, a nieletni wykazuje duży stopień demoralizacji. Są tam kierowane osoby ze schronisk dla nieletnich, mogą tam przebywać do 21 r. ż.
12. Przestępczość wśród nieletnich to dziś bardzo duży problem. W mediach często słyszy się o zbrodniach, jakie popełniają młodzi ludzie. Popełniają takie wykroczenia jak pobicia, wymuszenia, wandalizm, włamania, kradzież. Liczba młodych zbrodniarzy wciąż rośnie. Coraz częściej młodzi ludzie dopuszczają się szczególnie niebezpiecznych dla życia przestępstw, a przy ich popełnianiu wykazują się dużą brutalnością i agresją.
Wejście na złą drogę deformuje ich osobowość i prawidłowy rozwój społeczny, co później w dorosłym życiu ciężko jest naprawić. Jedną z przyczyn takiego zachowania jest zły wpływ niektórych programów telewizyjnych uczących nas przemocy i patologii. Inne czynniki sprzyjające takim zachowania to ułatwiony dostęp młodzieży do używek, a także brak zainteresowana ze strony dorosłych nad ich zachowaniem, niepowodzenia szkolne.
Wśród wielu elementów determinujących przestępczość nieletnich wymienić należy takie jak:
chęć zdobycia pieniędzy lub innych korzyści materialnych, zaimponowanie innym, namowa kolegów lub dorosłych osób. Skutkiem jest szerząca się patologia, popadanie młodych w narkotyki, alkoholizm. Bez wątpienia przestępczość jest dziś wielkim problemem społecznym. Wielu młodych, którzy mieli zatargi z prawem trafiło do odmów dziecka lub ośrodków wychowawczych.
Ogromną rolę w tym problemie gra wychowanie. Patologia, używki i brak zrozumienia ze strony rodzica to czynniki służące zjawisku. Również w szkole powinni poruszać tematy o skutkach przestępstw. My również możemy walczyć z takim zachowaniem dając dobry przykład i zwracając uwagę na zachowania młodych obywateli, którzy nie radzą sobie ze swoimi problemami.