Temat mojej pracy mówi sam za siebie. Można stawiać sobie wiele pytań, ale zaczynając od najbardziej oczywistego, co to „Patriotyzm”?
Tak więc patriotyzm jest postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Odpowiadając na pytanie „Co oznacza patriotyzm dla młodego polaka” zastanawiam się o jak młodego polaka chodzi. Małe dzieci przedszkolaki i pierwszoklasiści nie mieli z tym słowem żadnej styczności. Czyli dla nich nie ma to żadnego znaczenia. Dla 6-ścioklasistów powinno być to pojęcie znane im z lekcji języka polskiego bądź historii.
Pełnoletność osiąga się w wieku 18 lat w tym czasie młody Polak staje się mężczyzną.
18 latek powinien wiedzieć, że kiedy państwo będzie w zagrożeniu powinien walczyć, aby je ochronić. Powinien też brać czynny udział w wyborach oraz przestrzegać prawa.
Uważam, że młody Polak o każde nowo narodzone dziecko i każda inna osoba w wieku do 18 lat.
Moim zdaniem znaczenie patriotyzmu zdobywa się z wiekiem. Wiele osób miało dziadków, którzy walczyli na wojnie i doskonale znają pojęcie patriotyzmu i z jakimi obowiązkami się to wiąże.
Autor: Łukasz Kollbek