profil

Metody przedstawiania zjawisk na mapie. Metody ilościowe

poleca 85% 314 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

METODA KROPKOWA
Za pomocą kropek określa się lokalizację i wielkość prezentowanych zjawisk, a tym samym przedstawia się koncentrację lub rozproszenie zjawisk, najczęściej związanym z rozmieszczeniem ludności, upraw czy hodowli. Kropkom przypisuje się bezwzględną wartość liczbową.

KARTOGRAM
Pokazuje intensywność danego zjawiska w obrębie jednostek terytorialnych za pomocą różnego natężenia barwy bądź szarfu. Metodę stosuje się głównie dla zjawisk społeczno-gospodarczych: plony, gęstość zaludnienia, wskaźnik urodzeń i zgonów.

METODA IZOLINII
Metoda stosowana często na mapach klimatycznych, mapach hipsometrycznych czy też mapach gospodarczych. Przedstawione zjawiska muszą cechować się ciągłością występowania w przestrzeni. Wprowadza się izolinie, a pomiędzy nimi niekiedy barwy.
Rodzaje izolinii:
- izobary - łączą te same wartości ciśnienia
- izotermy - temperatur
- izohiety - opadów
- izobaty - głębokości
- izohaliny - zasolenia
- izohipsy - wysokości

KARTODIAGRAM
Prezentuje wielkość oraz strukturę zjawisk za pomocą diagramów oraz wykresów. Przypisuje się je określonym jednostkom terytorialnym w oparciu o wartości bezwzględne, co pomaga analizować przestrzenne zróżnicowanie zjawiska w obrębie państw, regionów, województw, gmin.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata