profil

Choroby układu oddechowego

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tematem taj pracy są choroby układu oddechowego. Chciałabym przybliżyć państwu nieco ten temat.Bardzo często spotykamy się z chorobami układu oddechowego ale niewiele o nich wiemy.



Najczęstsze choroby układu oddechowego to :


Nieżyty nosa
Ostry zwykły nieżyt nosa, czyli popularny katar, jest chorobą wirusową. Katar powoduje zazwyczaj zmiany zapalne błony śluzowej nosa, nosowej i ustnej części gardła. Wirusem tym możemy zakazić drogą kropelkową. Istnieją także inne możliwości zakażenia np. podawanie rąk chorym którzy podczas kaszlu zasłaniają twarz rękami. Najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem jest więc unikanie kontaktu z chorymi. Głównymi objawami jest kichanie, „drapanie” w gardle i w nosie, pieczenie spojówek oczu, a po pewnym czasie pojawienie się chrypki i kaszlu. Towarzyszy tej chorobie także stopniowe zmniejszanie drożności nosa i wyciek płynnej treści z nosa
Zapalenia zatok
Ostremu lub przewlekłemu nieżytowi nosa może towarzyszyć zapaleniu zatok nosowych. Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych mogą powstać w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Profilaktyka przy zapaleniu zatok jest podobna do tej stosowanej przy ostrych przewlekłych nieżytach nosa. Główne objawy to pogorszenie stanu zdrowia po kilku dniach kataru. Zwiększa się wyciek z nosa, dochodzi do całkowitego zatkania nosa, pojawia się tępy ból głowy, uczucie wzrostu ciśnienia i ucisku, a także obrzęk powiek, bóle w okolicy oczodołu, wysoka temperatura, dreszcze. Po zauważeniu takich objawów powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza laryngologa i poddać się kuracji Rozróżniamy kilka rodzai zapaleń zatok: zapalenia zatok szczękowych, zapalenia zatok sitowych, zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok klinowych.



Ostre choroby zapalne krtani
Wywołane są wirusami lub bakteriami. Zapalenie może ograniczyć się tylko do krani lub też może się wiązać z innymi podobnymi procesami toczącymi się w górnych drogach oddechowych. Objawy nie są ściśle określone, gdyż zależą od przyczyny zakażenia, wieku chorego jak i jego stanu ogólnego. Najczęściej jest to chrypka, kaszel, temperatura, zatkanie nosa. W takich przypadkach powinno się oszczędzać głos, przebywać w wilgotnych pomieszczeniach oraz zażywać dużej ilości płynów np. naparów z rumianku różne rodzaje zapaleń krtani: ostre nadgłośniowe zapalenie krtani, przewlekłe zapalenie krtani.



Zapalenie dróg oddechowych
Polega ona na przekrwieniu i obrzęku błony śluzowej oskrzeli. Zwiększona produkcja śluzu drażni zakończenia nerwowe i powoduje odruch kaszlu. Podczas tego kaszlu chory wypluwa śluzową, bądź ropnej plwociny. Stanom ostrym towarzyszy zazwyczaj suchy kaszel z drażniącym bólem w okolicach górnych dróg oddechowych. Przyczyną zapaleń mogą być czynniki zakaźne (bakteryjne lub wirusowe), czynniki fizyczne (duże wahania temperatury otoczenia), czynniki chemiczne (drażniące błonę śluzową oskrzeli) np. ciała obce, pasożyty, dym, pyły itd.

































OBJAWY CHORÓB PŁUC

· KASZEL
· KRWIOPLUCIE
· DUSZNOŚĆ
· BÓLE W KLATCE PIERSIOWEJ
· ŚWISTY SŁYSZANE PODCZAS ODDYCHANIA
· ZABURZANIA ODDYCHANIA



NAJCZĘSTSZE CHOROBY PŁUC


Rozedma płuc
Uogólnione rozdęcie pęcherzyków płucnych i drobnych oskrzelików, z utrwalonymi zmianami anatomicznymi i utratą elastyczności samych płuc. Na skutek zniszczenia przegród między pęcherzykami powstają mniejsze lub większe pęcherze różnego kształtu.
Płuca rozedmowe nie opróżniają się w dostatecznym stopniu z powietrza w czasie wydechu. Objawy: duszność wysiłkowa, kaszel (często napadowy, z wykrztuszaniem plwociny), wdechowe ustawienie klatki piersiowej, niekiedy sinica, palce pałeczkowate




Sarkoidoza, choroba Besniera, Boecka i Schaumanna, choroba o nie znanej etiologii, charakteryzująca się rozwojem patologicznej tkanki ziarniczej (podobnej do ziarniny gruźliczej), przede wszystkim w węzłach chłonnych a także w innych narządach, głównie w płucach, skórze, wątrobie i śledzionie oraz zaburzeniami immunologicznymi.
Zapaleniem płuc określamy stan zapalny miąższu tkanki płucnej, tzn. pęcherzyków płucnych lub tkanki podścieliskowej. Następstwem tego może być zmniejszenie powietrzności płuc i duszność z tym związana. W zależności od czynnika wywołującego zapalenie wyróżniamy następujące zapalenia płuc.
· bakteryjne (np. przez dwoinkę zapalenia płuc, paciorkowce itd.)
· wirusowe ( np. wirus grypy, odry, różyczki itd.)
· wywoływane przez grzyby lub pierwotniaki
· o etiologii mieszanej


Dychawica oskrzelowa (astma oskrzelowa)
Stany alergiczno - kurczowe narządu oddechowego dotyczą dróg oddechowych i objawiają się ostro występującą dusznością, co może w konsekwencji doprowadzić do niedotlenienia innych narządów, a nawet sinicą. Astmie towarzyszy ogólny niepokój oraz słyszalne świsty, wywołane utrudnionym przepływem powietrza. Podczas napadów ataków światło oskrzeli i oskrzelików zostaje zmniejszone, spowodowane jest to kurczem mięśni gładkich ich ściany. Czasem występuje także obrzęk błony śluzowej. Wszystko to utrudnia przepływ powietrza. Na tę chorobę cierpi ok. 1,5 % populacji człowieka, z tego ok. 30 % stanowią dzieci. Inne choroby alergiczne, różne reakcje organizmu na czynniki zewnętrzne, alergenty, sprzyjają powstaniu astmy. Napady mogą wystąpić nagle i równie szybko zniknąć, niekiedy mogą trwać jednak dłużej, zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin
Do zapobiegania dychawicy oskrzelowej zaleca się :
· niedopuszczenie do rozwoju i hamowanie wszelkich chorób dróg oddechowych
· systematyczne leczenie wszelkich reakcji i stanów alergicznych
· likwidowanie wilgoci i zagrzybienia z mieszkań chorego
· likwidacja nałogu palenia
· dobry stan fizyczny organizmu - gimnastyka
· troska o czyste powietrze w mieszkaniu - wietrzenie i częste odkurzanie
· unikanie nadmiaru stresów
· ograniczeni kontaktu z substancjami drażniącymi drogi oddechowe i wyzwalającymi stany alergiczne


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata