"Biblia" powstawala w ciagu ogromnego przedzialu czasoego - spisywalo ja wielu niezaleznych autorow w przeciagu niemalze 1400 lat, poczawszy od XIII w. p.n.e. (I kasiegi "Tory" i I psalmy). Spisywano ja po herajsku, grecku i aramejsku (NT - tylko po grecku z wyjatkiem "Ewangelii sw Mateusza" - jez. aramejski). Tytul "Biblia" znaczylo po grecku poczatkowo zwoj papirusu a pozniej ksiege.
"Biblie" przetlumaczono na ponad 1200 jezykow i narzeczy. najstarsze tlumaczenie (na grecki) nosi nazwe "Septuaginta" co znaczy 70, gdyz wg legendy dokonalo go wlasnie 70 niezaleznych tlumaczy. Tlumaczeni powstalo na przelomie III a II w p.n.e. I lacinskie tlumaczenie to "Wulgata" ( z laciny - 'rozpowszechniony', gdzyz bylo to tlumaczenie powszechne, dostepne dla mas). dokonane pod koniec IV w, zostalo uznane przez sobor trydencki za obowiazujace w kosciele rzymskokatolickim. Byla to glowna podstawa do pozniejszych tlumaczen. Od 1979 w liturgii lacinskiej funkcjonuje tzw. "Neowulgata"
Najwazniejsze tlumaczenia na polski: "Biblia krolowej Zofii" z I pol XV w. "Biblia Leopolity" - tlumaczenie z II pol. XVI w. dokonane przez nieznanego tlumacza pod redakcja Jana Leopolity,profesora Akademii Krakowskiej. "Biblia Jakuba Wujka" katolicki przeklad "Biblii" na polski. Wydany pod koniec XVI w. byl najpopularniejszy przekladem n anasz jezyk narodowy, az do wydania "Biblii tysiaclecia" z 1965r. Caly czas (poczawszy od I pol XVI w) powstawaly przeklady i parafrazy psalterza. Z najslynniejszych tworcow zajmujacych sie tym nalezy wymienic Jana Kochanowskiego, Mikolaja Sepa-Szarzynskiego, L.Staffa i Cz.Milosza
"Biblia" jest ksiega niezwykla, jako ze pomimo rozciaglosci czasowej procesu tworzeni przekazuje jeden system filozoficzno-moralny. Jest ona przebogatym zrodlem gatunkow i form literackich.(np. piesn, modliwa) Stanowi nie tylko podstawe wiary chrzescijanskiej ale takze jest zrodlem kultury europejskiej i swiatowej, inspiracja dla artystow (chocby koscioly) i myslicieli. Jest ogromnym zbiorem symboli(np baranek), wzorcow osobowych i postaw (Hiob), metafor, zwiazkow frazeologicznych (patrz wlasciwy temat).