Źródła wypraw
a) dążenie do odkrycia nowych szlaków handlowych do Indii, Japonii, i Chin, co pozwoliłoby pominąć trasę lądową, uniknąć wysokich opłat narzucanych przez Turków, obniżyć cenę towarów
b) szukanie nowych źródeł surowców naturalnych, drogich przypraw, rzadkich gatunków drewna, jedwab.
c) u progu ery nowożytnej w Europie zachodniej miało miejsce przeludnienie (Hiszpania), wojny zarówno domowe jak i między państwami zostały zakończone – panował nie tylko płód ziemi ale i płód „zajęcia”. makiawelizm – doktryna polityczna zalecająca stosowanie wszelkich metod w tym podstępu, przemocy i obłudy, w dążeniu do zamierzonego celu politycznego.
Tezy Lutra
a) oparł reformację o założenie że źródłem wiary jest Biblia, odrzucił zatem tradycję powstałą, kult Świętych i Matki Boskiej.
b) uznał że kult obrazów, istnienie klasztorów i zakonów i rozbudowanej hierarchii jest sprzeczne z pismem świętym i niepotrzebne.
e) bazując na Biblii uznał że z 7 sakramentów należy pozostawić tylko dwa – chrzest i Komunię pod dwoma postaciami.
d) bazując na listach Św. Pawła wysunął tezę o wyższości władzy świeckiej nad duchowną, dał też wyraz swojemu przekonaniu, że władza duchowna powinna się tylko ograniczać do spraw ducha (unikanie polityki świeckiej).
e) postulował zniesienie celibatu oraz decentralizację kościoła powszechnego.
f) znieść język łaciński w liturgii i zastąpić go językiem urzędowym
g) każdy człowiek wspólnoty wierzącej ma prawo posiadania i studiowania pisma świętego.
Anabaptyzm
a) przewrót, który dokona się za sprawą interwencji Boga jest bliski i nieuchronny.
b) najważniejsze dla człowieka jest natchnienie zesłane przez Boga – niepotrzebne jest do tego pośrednictwo ludzi – czyli duchownych.
c) należy zlikwidować nabożeństwa i zastąpić je czytaniem Pisma Świętego i śpiewaniem psalmów.
d) człowiek musi przyjąć chrzest w pełni świadomie – odrzucił chrzest niemowląt.
e) wszystkie dobra powinny być wspólne, bowiem istnienie ludzi bogatych sprzeciwia się boskim planom powszechnej sprawiedliwości.
f) żeby zapanowała sprawiedliwość należy zburzyć istniejący porządek społeczny poprzez walkę zbrojną. Edykt nantyński – kiedy na tron zasiadł Henryk Burbon, doprowadził on do uregulowania sytuacji hugenotów we Francji wydając w 1598 edykt nantyński, który gwarantował hugenotom wolność wyznania, dostęp do wszystkich urzędów, szpitali, szkół i uniwersytetów oraz swobodę kultu z wyłączaniem Paryża. Zakończył on wojny relegijne na terenie Paryża.