Eutrofizacja - wprowadzanie do jezior znacznych ilości związków odżywczych, pochodzących między innymi z nawozów ( fosforanów i azotanów) wypłukiwanych z gleb, powoduje bardzo szybkie rozmnażanie się glonów. Ich nadmierny wzrost nie dopuszcza światła słonecznego do głębszych warstw jeziora. Z tego powodu (brak światła) wytwarza się coraz mniej tlenu potrzebnego do życia innych organizmów wodnych. Później powoduje spowolnienie rozkładu obumarłych szczątków roślin i zwierząt w wyniku, którego jeziora zarastają.
Innym z przypadków zanieczyszczenia wód są katastrofy tankowców. Ropa naftowa (paliwa) jest przewożona w tankowcach morskich. Kiedy wydarzy się katastrofa statku, przez uszkodzone miejsca wycieka ropa do wody. Są to bardzo tragiczne skutki dla ryb i ptaków morskich. Giną one potem bardzo szybko. Ptaki nie mogą latać, ponieważ na ich skrzydłach osiada się ropa, a ryby, ponieważ połykają toksyczne środki. To jest tak zwana „katastrofa ekologiczna”. Statki samoczynnie wyrzucają do mórz i oceanów ogromne ilości smarów i innych zanieczyszczeń. Ofiarami padają wtedy tysiące fok, morsów oraz ptaki.
Trzecim z przykładów zanieczyszczeń wód są kwaśne opady. Z badań deszczy i innych opadów atmosferycznych wynika, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia woda z opadów jest coraz bardziej kwaśna i efektem tego jest bardzo duże zakwaszenie wód ( przeważnie w jeziorach, gdzie ginie znaczna ilość ryb i innych malutkich zwierzątek). Woda staje się biologicznie martwa. Kwaśne opady szczególnie niszczą warstwę ochronną liści, przedostają się do soków, uszkadzają korzenie i łodygi.
Innym z problemów jest regulacja rzek. Polega to na tym, że uporządkowuje się tereny w pobliżu wód przez pokrycie nabrzeży betonowymi płytami, powoduje to śmierć roślin i zwierząt oraz jest znaczną przyczyną nasilania się niebezpieczeństwa powodzi. Takie też niebezpieczeństwo kryje w sobie zmiana obszarów zalewowych na wykorzystywane rolniczo (uprawiane). W ten sposób szybki i silny prąd wody w rzekach uregulowanych uniemożliwia powstawanie nowego świata fauny i flory. Ochrona przeciwpowodziowa w górnym biegu rzeki zwiększa niebezpieczeństwo powodzi w dolnym.
Ważną rzeczą jest też temperatura wód. Aby była sprawna praca elektrowni węglowych i jądrowych wymaga ona ciągłego chłodzenia wodą, która ogrzewa się do 150 C. Tak ogrzana woda odprowadzana jest z powrotem do rzek lub jezior. Przy tym wzroście temperatury rozpuszczalność tlenu w wodzie maleje. Przy dużym ogrzaniu wody rybki i inne zwierzątka wodne giną i w ten sposób zostają znacznie ograniczone funkcje życiowe bakterii i grzybów, rozkładających obumarłe części roślin i zwierząt. Ogrzanie wody jest także niekorzystne dla owadów żyjących w środowisku wodnym.
Jednym ze sposobów oczyszczania wody jest oczyszczalnia ścieków. W oczyszczalniach ścieków zanieczyszczenia o dużych wymiarach zatrzymywane są na sitach. Później wodę filtruje się a następnie przez filtry z piaskiem, przeprowadza przez osadniki, w których małe cząsteczki zawieszonych w wodzie zanieczyszczeń łączą się i opadają na dno zbiornika. Nie jest to do końca skuteczne, ponieważ nie usunie się z wody wszystkich szkodliwych substancji, ale w dużym stopniu tak.
Ścieki zakłócają równowagę
biologiczną w morzach. Nawet po o
czyszczeniu mogą nadal zawierać zbyt
wiele toksycznych substancji.