Źródła Pisane dot ziem pol. 1) JORDANES – histor Gotów w VI w. opisał plemiona słowiańsk nad Wisłą. 2) „Geograf Bawarski” anonim źródło z IX w. opis plemion pol. 3) „Żywot Św. Metodego” przedstawienie państwa Wiślan. 4) Al Masudi – pisarz arabski „Łąki złota i drogich kamieni” z X w. Informacja o wolinianach i Krakowie. 5) IBRAHIM IBN JAKUB – arabski podróżnik X w. O świetności państwa Mieszka. 6) WIDUKID Z KORBEII „W dziejach saskich” przedstawił Polskę za Mieszka I. 7) Pamiętnik Konstantyna Porfinogeneta. 8) Kronika THIETMARA biskupa merseburskiego zawierał opis stosunków pol-niem za B.Chrobrego. 9) Kronika NESTORA „Powieść lat minionych” Mnich peczewski o stosunk pol-ros w XI/XII w. 10) KOSMAS „Rocznik Praski” XII w. Stos pol-czes za B.Krzywoustego.
MIESZKO I: 4 z kolei władca Piast, Siemomysł, Leszek. Powstanie państwa: Polanie, Wiślanie – wyższy stopień rozwoju, ale wchłonięci przez Wielkie Morawy. Czynniki zjednocz: dosk położ geogr, niebezp ze strony cesarstw, niem ale walki Oborytów i Wieletów. WEW: -wola (bezpiecz w skupisku), - religia + rzemiosło= miasta (pierwsz Gniezno, Kruszwica). Mieszko dba o rozwój ludności. ORG PAŃSTWA: Władca – wódz plemien, państw jego własnością (monarch patrymonialna), M. sprawował sądow, prawo bicia monety, nadaw ziemi, wydobyw soli, budowa grodów. M. pomagała rada monarsza, - paletyn zastęp władcę w dowodz wojskiem, - system skarbowy (komornik), - siła zbrojna wojowie (drużyna na utrzymaniu władcy). GRANICE: Podbój plemion Wielkopol, Kujaw i Mazowsza, - Zwycięstwo z Wieletami i 963 walki z Wichmanem i Geronem o ujście Odry, - 972 bitwa pod Cedynią=zwycięst nad margr Hodonem, - 990 „Dagome Judeks” konkretny opis granic, oddanie się pod opiekę papiestwa (obszar 250tys km2 i 1mln mieszkan) STOS Z NIEM: M. przyjacielem ces:=Trybut Lenno. Spotkanie Mieszka z Ottonem I w Kwedinburgu. CHRZEST(996): ślub z Dobrawą, córką władcy Czech, Magdeburg władza katol żeby niezależny od ces niem. Posunięcie polit STOS Z CZECH: 985-986 uległ pogorszeniu Mieszko zagarnia ziemię Wiślan i Śląsk, 990 wojna z Czechami, SKUTKI: Polska włączona do elity państw chrześć, - książe trakt na równi z innymi władc, - nawiąz stos dyplomat, - wymiana handl, rozwój gosp i kultury (sztuka sakralna, wpływy kościoła), - powst biskupstwa misyjnego w Poznaniu (Jordan), - ochrona przed przymus chrystian ze strony Niem, - utrwal sojuszu z Czechami (Dobrawa), - państwo liczy się wśród mocarstw Eurpoy.
BOLESŁAW CHROBRY (992-1025) Ambitny chciał statusu biskupstw i koronacji. Wykorzystał ideę uniwersalizmu. 1000 zjazd w Gnieźnie=Otton III, obietnica korony. Dał 300 wojów ces na wyprawę do włoch, oraz ramię św. Wojciecha, a Otton III włócznię św. Maurycego, gwoździe z drzewa Chrystus.
STOS Z NIEM: Po śmierci Ottona III Henryk II B.odmawia złożenia hołdu + wkroczenie do Czech, gdzie Margrabia Goncelin płaci hołd lenny Henrykowi. Wojna pol-niem 1003-1018: I ETAP: Chrobry objął Milsko, Łużyce, Miśń, 1005 przgrana, wojska niem pod Krosno, później pod Poznań, pokój = Chrobry traci nabytki. II ETAP: 1007-1013 Ponowne zajęcie przez H Łużyc i Milska. Na mocy pokoju w Merseburgu Ł i M. lennem. III ETAP: 1015/1018 zwycięstwo Pol w obronie grodów Bytowa i Głogowa, 1018 pokój w Budziszynie Pol otrzymuje Milsko i Łużyce w Miśń ces obiec osadz przyjazn pol margrab i posiłki niem 300 rycerzy na wyprawę kijowską. STOS Z CZECH: -999 umiera Bolesław II, wstępuje Bolesław III Rudy, okrutny, wygnał braci z matką), opozycja prosi CH o pomoc, ten interweniuje, 1003 zostaje na 18 miesięcy księciem, CH oślepił Rudego, Jaromir usuwa CH z tronu Czech. STOS Z ROS: CH nie chciał podbić Rusi, ale ją osłabić=niedopuścić do sojuszu z Niem, - w tym samym rok co pokój w Budzisz Chrobry wyprawił na Kijów wykorzyst spór o władzę między Rurykowiczami. Usunął J.Mądrego 1017 osadził zięcia Świętopełka, zdobył łupy, wracając przyłączył Grody Czerwieńskie. KORONACJA: Wykorz bezkról w Niem (1024 umiera Henryk II) koronował się za zgodą papieża. Dokonał doniosłego aktu 1 król Pol. 18.IV.1025 umiera, koronuje się jego syn Mieszko II.