Pierwszy van Helmont (ok. 1650) zauważył, że przy spalaniu drewna lub węgla tworzy się swoisty gaz, który nazwał spiritus silvestris albo gas silvestre (dwutlenek węgla), co znaczy gaz leśny (tzn. z drzewa leśnego). Stwierdził, że ten sam gaz wydziela się również przy działaniu kwasów na łagodne alkalia, tzn. na sodę lub potaż (węglany sodu i potasu), a także tworzy się jako produkt fermentacji i że jest on cięższy od powietrza. Van Helmont wykazał, że w gazie tym płomień gaśnie a zwierzęta giną.
J. Black wykrył w 1755, że dwutlenek węgla tworzy się także podczas oddychania.
Black nie wypowiedział się co do tego jaki jest chemiczny skład otrzymanego gas silvestre. Tę kwestię wyjaśnił dopiero Lavoisier w 1775. Lavoisier ogrzewając w zamkniętej retorcie tlenek rtęciowy, otrzymał przez termiczny rozkład tego związku tlen. Ogrzewając natomiast ten sam tlenek rtęciowy z dodatkiem węgla drzewnego, uzyskał gas silvestre, przy czym węgiel „znikał”. Otrzymany gaz musiał zatem zawierać węgiel i tlen, czyli musiał być związkiem węgla z tlenem. Smithson Tannant wykazał to samo rozkładając gas silvestre na tlen i węgiel w 1791. Nazwę „kwas węglowy” dla wodnych roztworów dwutlenku węgla wprowadził Lavoisier (1783). Faraday skroplił CO2 (1823), a Thilorier zestalił ten związek (1835).
Od czasów Lavoisiera otrzymanie dwutlenku węgla zawsze było dowodem, że badana substancja zawiera pierwiastek węgla. W ten sposób udowodniono, że wszystkie substancje organiczne zawierają węgiel oraz, że grafit i diament są alotropowymi odmianami węgla.
Grafit i diament! Pierwszy – to substancja ciemnoszara, brudząca, nieprzezroczysta, o ciężarze właściwym 2,25 g/cm³, tak miękka, że można nią pisać na papierze (stad nazwa od greckiego wyrazu grafo – piszę); drugi – to piękne, przezroczyste kryształy o ciężarze właściwym 3,51 g/cm³, najtwardsza na świecie substancja naturalna, mająca wyjątkowo duży współczynnik załamywania światła. Diament odpowiednio szlifowany „rzuca” piękne ognie. Trudno sobie wyobrazić większe przeciwieństwa i różnice w stosunku do czarnego węgla, a jednak te trzy substancje: węgiel, grafit i diament są tylko alotropowymi odmianami tego samego pierwiastka.
W układzie okresowym węgiel znajduje się w grupie IV, będąc czołowym przedstawicielem głównej rodziny węglowców.
Węgiel jest wyraźnie pierwiastkiem niemetalicznym o wartościowości –4, jednak jego odmiana alotropowa – grafit, przewodzi już prąd elektryczny tak jak metale.