„Świat Zofii” to najbardziej znana z powieści Josteina Gaardera, współczesnego norweskiego pisarza. A przynajmniej ta, która odniosła największy sukces na całym świecie. "Świat Zofii" został przetłumaczony na 45 języków od momentu pierwszego wydania w Norwegii w 1991 roku
„Kim jesteś?” „Skąd wziął się świat?” to pytania, które w pewnym momencie naszego życia zaczynają nurtować każdego z nas. I to właśnie te pytania stają się motywem przewodnim książki Josteina Gaardera pt.: „Świat Zofii”. Główną bohaterkę poznajemy w chwili, gdy jej dotychczasowy świat obraca się do góry nogami, tj. w chwili, gdy dziewczynka dostaje tajemniczą kartkę, rozpoczynającą cykl partii kursu filozofii. To, co zwykle Zofia Amundsen uważała za nieistotne, od tej chwili zaczęło odgrywać istotną rolę w jej życiu. Dzięki obszernym opisom nieznanego nauczyciela filozofii-Alberta Knoxa piętnastoletnia dziewczynka, jak i czytelnicy zaczęli poznawać główne nurty filozoficzne, które kształtowały poglądy ludzi na świat od antyku do czasów współczesnych. Niewątpliwie interesujące były teksty o Sokratesie, Demokrycie, Immanuelu Kancie, jak i Heglu, Darwinie i Freudzie.
Książka poza treścią światopoglądową zawiera elementy przygodowe. Już same pocztówki od Majora czy urodzinowe przyjęcie urozmaicają akcję. Przez ponad połowę książki zagadką jest osoba Hildy Moller Knag. Nikt nie przypuszcza, że i ona czyta „Świat Zofii”.
Powieść Josteina Gaardena to nie tylko wykłady z historii filozofii. Książka zawiera również ciekawą fabułę związaną z życiem Hildy i Zofii. Warto się zastanowić, jaka magia czy co kieruje piórem Gaardera, że potrafi skupić tak wielu czytelników, w czasach, gdy większym popytem cieszy się internet niż książki, które od wieków uczyły, bawiły i wychowywały.
Biorąc tę książkę do ręki nie jeden z nas, po przeczytaniu recenzji na okładce odłożył, by ją z powrotem na półkę. Wydawałoby się, że podróż w głąb historii filozofii okaże się niezbyt interesująca, by nie powiedzieć nudna. Jednak ta książka wyłamuje się z powszechnego uznania, iż powieści filozoficzne nie cieszą się wielką popularnością. Niebagatelny sukces książki Gaardera w Norwegii, a później i na całym świecie potwierdził, iż jest to książka, po którą warto sięgnąć.