profil

Pieniądz w gospodarce rykowej- prezentacja

poleca 85% 140 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Jest powszechnie akceptowanym środkiem wymiany, wykorzystywanym do regulowania płatności za towary i usługi oraz innych zobowiązań pieniężnych. Oznacza to ,że mając odpowiednią ilość pieniędzy, można je wymienić na dowolne towary i usługi oferowane na rynku.



2.*Pieniądz
Pieniądz stanowi jeden z fundamentów gospodarki rynkowej, więc powinien posiadać cechy, dzięki którym będzie mógł spełniać odpowiednio swoje funkcje. Do cech tych należą:
-Trwałość
-Łatwość przechowywania
-Podzielność
-Ograniczoną podaż.



3.*Obrót gotówkowy i jego formy
Obecnie pieniądz występuje nie tylko w postaci gotówkowej, ale również bezgotówkowej. Jeżeli do rozliczeń wykorzystywany jest pieniądz w postaci bezgotówkowej, to obrót pieniądzem jest obrotem bezgotówkowym. Obrót bezgotówkowy charakteryzuje się tym, że rozliczenia są przeprowadzane za pośrednictwem banku, a nie przy wykorzystaniu gotówki , np. przelew.


4.*Przykładowy wzór polecenia przelewu
Polecenie przelewu jest dyspozycją (poleceniem) posiadacza rachunku bankowego skierowaną do banku. Dyspozycja ta dotyczy przekazania (przelania) określonej w poleceniu przelewu kwoty z rachunku bankowego podmiotu dyspozycję na rachunek bankowy innego podmiotu.

5.*Karty płatnicze
Karty płatnicze można podzielić na:
-Karta kredytowa jej posiadacz może dokonać wypłaty gotówki lub zapłaty, wykorzystując do tego kredyt udzielony przez bank. W umowie karty kredytowej ustalony jest limit kredytowy oraz warunki spłaty wykorzystanego kredytu.
-Karta debetowa jest powiązana z rachunkiem bankowym jej posiadacza i umożliwia mu dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym.
W przypadku karty przedpłaconej, nazywanej również elektroniczną portmonetką, posiadacz takiej karty musi ją najpierw zasilić (przedpłacić) określoną kwotą, a dopiero potem może płacić kartą do wyczerpania tej kwoty.

6.*Funkcje pieniądza
-Funkcja środka wymiany
-Funkcja miernika wartości
-Funkcja środka gromadzenia bogactwa (środka tezauryzacji) Funkcja środka płatniczego

7.*Funkcja środka wymiany
Jest podstawową funkcją pieniądza w gospodarce. Dzięki tej funkcji ten, kto sprzedaje swoje produkty, uzyskuje pieniądze , za które następnie kupuje to co jest mu potrzebne do produkcji.

8.*Funkcja miernika wartości
Oznacza, że wartość oferowanych na rynku produktów jest wyrażana w pieniądzu. Dzięki temu możliwe jest porównywanie wartości różnych towarów i usług.

9.*Funkcja środka gromadzenia bogactwa (środka tezauryzacji)
Polega na tym, że pieniądz jest wykorzystywany do gromadzenia oszczędności - np. niektórzy ludzie, chcąc wyjechać na wakacje, przez cały rok co miesiąc odkładają pewną część ze swoich dochodów, aż zgromadzą potrzebną na wyjazd kwotę.

10.*Funkcja środka płatniczego
Polega na tym, że pieniądz jest wykorzystywany do regulowania zobowiązań. Jeżeli np. ktoś jest zobowiązany do zapłacenia podatku, to po wpłaceniu odpowiedniej kwoty zostaje zwolniony z tego zobowiązania.

11.*Znaczenie i obieg pieniądza
Gdyby nie było pieniądza, wszystkie transakcje miałyby charakter wymiany barterowej, czyli wymiany jednego towaru na inny towar. Ponieważ pieniądz stał się nieodzownym elementem transakcji rynkowych, mają one charakter towarowo- pieniężny, czyli wymiany towaru na pieniądz a pieniądza na towar.

12.*A to ciekawe...
Pierwsze pieniądze pojawiły się około 1000 lat temu w Chinach. Ówczesnymi pieniędzmi znajdującymi się w obiegu były niewiele warte monety z żelaza . Główną niedogodnością w codziennym użyciu była obawa przed ich utratą. Przemierzający kraj kupcy, obładowani bilonem, stanowili łatwy cel dla rabusia. Wypuszczenie pieniędzy papierowych wydawało się zatem tanim i wygodnym rozwiązaniem. Były nimi pokwitowania, które wręczano kupcom za przechowywanie ich bilonu. Dopiero po 200 latach pojawiły się oficjalne pierwsze papierowe pieniądze - banknoty.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata