Moją pracą będzie euroregion Tatry z dwóch powodów. Pierwszym jakże istotnym powodem dla którego wybrałam ten temat jest to iż jest to region bardzo przyjazny dla człowieka pod względem środowiskowym. Drugim nie mniej ważnym powodem chęci opisania tego euroregionu jest wielka chęć odwiedzin przeze mnie i moją rodzinę tego euroregionu. Teraz będę starała się opisywać krok po krok ten euroregion. Począwszy od położenia geograficznego tego euroregionu
Uwarunkowania geograficzne
Euroregion Tatry jest polsko-słowackim stowarzyszeniem powiatów, miast, gmin i wsi położonych w województwie małopolskim. Jest on złożony z dwóch przygranicznych jednostek samorządowych: po stronie polskiej Związek Euroregion "Tatry" z siedzibą w Nowym Targu, po stronie słowackiej Združenie Region "Tatry" z siedzibą w Kieżmarku. Obszar, Euroregionu "Tatry" należy do typowo górskich obszarów . Należy zauważyć, że opisywany przeze mnie euroregion ma niezwykle bogatą przyrodę, wiele krajobrazów . Na jego terenie są takie parki narodowe, i mnóstwo rezerwatów przyrody, które podlegają ochronie. Największe rzeki to Dunajec, Raba, Poprad, Hornad, Wag i Orawa . Dla zwiedzających niezwykłą atrakcją są Tatry i Zakopane.
Bliższa współpraca pomiędzy Polską i Słowacją w regionie Tatr nastąpiła podczas konferencji samorządowej w Zakopanem w listopadzie 1991 roku. Natomiast w maju 1992 r w Popradzie odbyła się dyskusja , którego tematem był projekt współpracy gmin polskich i słowackich. Prowadzenie negocjacji mających na celu zawarcie porozumienia trwało kilka lat. . Nie zabrakło również zainteresowania całą tą sprawą dziennikarzy jak i z jednej tak i z drugiej strony. Z ich ramienia 27 maja 1993 roku w Popradzie i dzień później w Nowym Targu doszło do spotkania przedstawicieli władz samorządowych i państwowych. Rezultatem tych spotkań została podpisania Deklaracja intencji, której celem było promowanie idei euroregionu w środkach masowego przekazu.
Słowacki projekt międzyregionalnego został stworzony w marcu 1993 roku w Popradzie, który został przedstawiony stronie polskiej 17 lipca w Kieżmarku. Podczas tego spotkania zostały ustalone granice przeszłego wspólnego obszaru tatrzańskiego. . I tak podjęto decyzję że po stronie słowackiej miały wejść miasta i wsie należące do powiatów leżące blisko granicy, a po stronie polskiej gminy wchodzące w skład byłego powiatu nowotarskiego, leżące na Orawie, Podhalu, Spiszu i w Pieninach. Natomiast 31 października 1993 roku, gdy Słowacja posiadała już suwerenność, podpisano w Zakopanem Deklarację Samorządów Terytorialnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej w sprawie utworzenia Regionu "Tatry".
Z kolei 18 sierpnia 1994 roku w Warszawie podpisano Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy transgranicznej. Należy dodać iż te uzgodnienia pomiędzy rządami obu państw skutkowały sfinalizowaniem kilkuletnich starań o powołanie do życia euroregionu
26 sierpnia 1994 roku na Kongresie Założycielskim w Nowym Targu została podpisana Umowa pomiędzy samorządami Polski i Słowacji o założeniu transgranicznego związku Euroregion "Tatry", który, w oparciu o Europejską Konwencję Ramową o współpracy transgranicznej z dnia 11 maja 1980 roku" zaczął przyczyniać się do "przyspieszenia wszechstronnego rozwoju przylegających do siebie dwóch obszarów, w nawiązaniu do historycznych korzeni i wzajemnych stosunków . Euroregion Tatry 1994 roku został wpisany do rejestru stowarzyszeń i zatwierdzono jego statut. 14 listopada 1996 roku Euroregion 'Tatry" został członkiem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG).
Na Nadzwyczajnym Kongresie w dniu 22 października 1999 roku w Nowym Targu podpisana została Umowa pomiędzy Samorządami Rzeczypospolitej Polskiej a Republiki Słowackiej o współpracy w ramach transgranicznego związku Euroregion Tatry" zawarta pomiędzy Związkiem Euroregion "Tatry" w Nowym Targu oraz Stowarzyszeniem Region „Tatry” w Kieżmarku. I tak oto w ten sposób powstawał ten Transgraniczny Związek Euroregionu "Tatry".