profil

Studia i co dalej? cz.2

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Studia + praca = połączenie idealne

Na studiach wszystkich kierunków warto pomyśleć o podjęciu jakiejś pracy czy odbyciu praktyki, mimo iż wiele uczelni obecnie stosują wymianę praktyk obligatoryjnych na praktyki fakultatywne. Warto jednak wybrać się na takowe, choćby dwutygodniowe, aby zdobyć trochę doświadczenia i kompetencji. Po odbyciu praktyk warto poprosić o wystawienie listu referencyjnego oraz świadectwa pracy. Przydatne na pewno okażą się też zdobyte na praktyce kontakty oraz umiejętności nabyte przy okazji realizacji projektów.

Samodzielne poszukiwania

Jeśli uczelnia nie pozwala swoim studentom zdobyć umiejętności potrzebnych do ubiegania się o wymarzoną posadę, należy wziąć sprawy we własne ręce i poszukać czegoś samemu. Do wyboru jest wiele ofert praktyk (płatnych i bezpłatnych), szkoleń, stażów, prac dorywczych czy na etacie. Jeśli zdobędziemy trochę doświadczenia i kompetencji w trakcie studiów, będą one jedynie uwiarygadniały dodatkowo zdobyty dokument ukończenia uczelni wyższej.

System budowania motywacji

Co jest jeszcze istotne, to system budowania własnej motywacji. Warto usiąść i zrobić zestawienie swoich obecnych umiejętności i zainteresowań oraz tego, co jeszcze mamy w planach do zrobienia. Pod wymienionymi pozycjami piszemy następnie stanowisko, na jakie możemy się aktualnie i realnie ubiegać oraz takie na którym moglibyśmy pracować po spełnieniu pewnych wymagań, np. Podszkolenie języka, prawo jazdy itp. Do powstałego schematu warto także dopisać instytucje, firmy czy stowarzyszenia, które mogą nam pomóc w zebraniu cennych doświadczeń.

Zawody przyszłości

Jeszcze kilka lat temu doradca zawodowy, content designer czy webmaster były zawodami, o których słyszeliśmy jedynie w amerykańskich filmach. Nie minęło wiele czasu, a i nasza gospodarka i rynek pracy wykształciły zapotrzebowanie nie tylko na nie, ale i na wiele innych zawodów przyszłości. Jakie do nich zaliczamy? Otóż Specjaliści Rządowego Centrum Studiów Strategicznych wyodrębnili kilka obszarów gospodarki, w których dynamika rozwoju i zmian jest największa. Są to między innymi:

• informatyka, telekomunikacja, Internet i technologie informacyjne
• ochrona środowiska
• biotechnologia
• nowoczesne operacje finansowe, elektroniczna bankowość
• handel elektroniczny
• ochrona zdrowia, kształtowanie postaw prozdrowotnych
• opieka zdrowotna nad osobami starszymi
• przemysł rozrywkowy
• informacja
• edukacja

Co prawda daleko nam jeszcze do najlepiej rozwiniętych krajów świata, jednak nowe technologie stają się i dla nas codziennością. Obecnie Internet i telefonia komórkowa są podstawą działania coraz więcej firm, podobnie jak większość z nich korzysta z reklamy w internecie, tworzy swoje strony www i prowadzi działania w serwisach społecznościowych. Wszystko po to, aby być tam gdzie bywają potencjalni Klienci. Nic więc dziwnego, że informatycy, teleinformatycy i graficy są rozchwytywani. Ale wymaganiom rynku będą musieli podporządkować się wszyscy. Na brak zajęć nie będą narzekać też psycholodzy, psychoterapeuci i negocjatorzy. Także oni będą musieli zaakceptować zachodzące zmiany i dostosować się do realiów i wymagań rynku. Ale wracając do studiów...

Doświadczenie zdobyte na uczelni

Okazuje się, że studenci i absolwenci bardzo często mogą pochwalić się ciekawymi doświadczeniami, tylko często nie zdają sobie sprawy, jak to, co robili podczas studiów jest istotne. Tak naprawdę każdy student i absolwent może pochwalić się czymś, co zainteresuje rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Dlatego warto prześledzić dokładnie swoją działalność studencką, a jeśli nadal studiujemy, warto zaangażować się w jakiś projekt i dowiedzieć co nasza uczelnia ma nam do zaoferowania, abyśmy zdobyli doświadczenie. Takimi propozycjami zawodowych szlifów, z którymi możemy się podczas studiów spotkać, są:

• działanie w organizacji studenckiej, kole naukowym czy samorządzie studenckim
• branie udziału w różnych projektach i wydarzeniach na uczelni
• wolontariat studencki, np. pomoc innym studentom w nauce
• praktyka za granicą, wymiana studencka
• udział w szkoleniach, warsztatach i seminariach tematycznych
• uczestniczenie w kursach, np. komputerowych, językowych

Oczywiście żadna z ww. aktywności nie zastąpi doświadczenia zawodowego, jednak będzie dla potencjalnego pracodawcy informacją, że jesteśmy aktywni, chętni do rozwijania umiejętności, a zatem warto w nas zainwestować.

Żadna praca nie hańbi

Jednak co najważniejsze każdy powinien wiedzieć, to to, że studia w dzisiejszych czasach to nie wszystko. Pracodawcy zwracają uwagę głównie na to, co podczas studiów się robiło, gdzie pracowało, jakie kursy i szkolenia zrobiło. Co bardzo istotne, zdobywanie doświadczenia na studiach przekłada się na późniejszą aktywność zawodową, a absolwentom którzy w trakcie studiów podejmowali pracę, dużo łatwiej odnaleźć się w świecie po zakończeniu nauki. I nieważne czy jako studenci udzielamy korepetycji młodszym kolegom, roznosimy ulotki czy pracujemy w sklepie. Dzięki takim doświadczeniom uczymy się jak i gdzie szukać zajęcia oraz przekonujemy się, że żadna praca nie hańbi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy