Właściwie wybrana firma gwarantuje dyskrecję i profesjonalizm w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Obecnie na rynku mamy bardzo wiele firm rekrutacyjnych i ciągle powstają nowe. Taka sytuacja niesie ze sobą pewne konsekwencje, które z punktu widzenia potencjalnego Klienta mogą okazać się kluczowe. Największym zagrożeniem jest bowiem jakość oferowanych usług i kompetencje osób rekrutujących. Większość agencji zajmujących się rekrutacją skoncentrowana jest przede wszystkim na sprzedaży swoich usług, a nie na właściwie wykonywanej pracy. Jest to duży minus naszego rynku i upłynie trochę czasu zanim sytuacja się polepszy.
Jak dobrze wybrać?
Aby znaleźć właściwą firmę doradztwa personalnego,
przede wszystkim należy pamiętać o tym, że to my wybieramy, a jest to ważna decyzja, ponieważ to firma rekrutująca będzie dla nas pracowała, a nie odwrotnie. Taki układ wymaga sporego wysiłku, ale warto zrobić wszystko, aby zapobiec popełnieniu błędu przy selekcji partnera. Wyboru odpowiedniej firmy rekrutacyjnej trzeba dokonać, biorąc pod uwagę charakter rekrutacji i następujące czynniki:
• profil stanowiska,
• szczebel w firmie,
• czynniki charakterystyczne dla organizacji i jej obszaru działania
Gdzie i jak szukać?
Bardzo ważne, aby szukać wśród mniejszych firm, specjalizujących się w danym segmencie rynku np. farmacja, lub w określonej dziedzinie np. marketing i sprzedaż. Należy zwrócić uwagę na wystawione rekomendacje oraz listę byłych i aktualnych Klientów firmy.
Ważna decyzja
Wybór firmy rekrutującej jest bardzo ważny i niełatwy.
Ma na niego wpływ wiele składowych, a ostateczna decyzja zawsze pozostawia wątpliwości. Niemniej jednak właściwy decyzja może ograniczyć nam niepotrzebnych nerwów. Zawsze należy pamiętać o tym, że nie koszt poniesiony na opłacenie headhunterów jest najważniejszy, a skutek prowadzonej rekrutacji.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wybierając firmę rekrutującą, należy zwrócić uwagę na następujące informacje: okres działalności firmy na rynku, otrzymane referencje, dotychczas zrealizowane projekty. Musimy mieć pewność, że firma, której zlecamy rekrutację posiada doświadczenie i konsekwentnie realizuje swoje cele.
Praca agencji rekrutującej musi rozpocząć się od zweryfikowania firm i osób tam pracujących pod kątem oczekiwań wyrażonych przez nas, czyli Klienta. Ważne jest zwrócenie uwagi na off-limits, czyli firmy, dla których aktualnie pracuje agencja rekrutująca i które nie mogą być dla niej źródłem kandydatów. Ważny jest również okres gwarancji za kandydata.
Bo ważni są ludzie
Kolejna istotna kwestia to ludzie, którzy mają dla nas pracować. Muszą być oni dobrze zorganizowani, komunikatywni i powinni szybko reagować na zgłaszane przez nas pytania czy wątpliwości. Bardzo ważne jest osobiste poznanie zarówno konsultanta, który będzie dla nas pracował, jak również researchera, który będzie mu pomagał.
Sposób wynagradzania
Należy zwrócić uwagę na sposób wynagradzania firmy rekrutacyjnej, czyli sposoby płatności. Na rynku istnieje podział agencji rekrutacyjnych na te, które są wynagradzane za wykonanie usługi - tzw. agencje typu Retainer i na agencje, które są wynagradzanie tylko w sytuacji zatrudnienia kandydata – tzw. Success Fee.
Agencje typu Retainer, a Success Fee
Firmy typu RETAINER bardzo dużą uwagę zwracają na jakość swojej pracy. Wysoka jakość poszukiwań i selekcji pozwala utrzymywać Klientów długo, a zasada wysokiej jakości jest wpisana w strategię firmy. Nawet mimo wyższej ceny, usługi agencji rekrutacyjnych typu RETAINER są częściej rekomendowane.W branży przyjęło się nawet stwierdzenie, że firmy pobierające opłaty w miarę postępu prac znajdują się wyżej w hierarchii prestiżu, niż firmy pracujące na Success Fee. Mimo, że oba rodzaje firm reprezentują jeden rodzaj działalności usługowej, jednocześnie posiadają dwie odmienne koncepcje realizacji.
Skuteczność agencji rekrutacyjnych
Bardzo ważna jest właściwe zrozumienie potrzeb Klienta, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań agencji, należy odbyć spotkanie z osoba z działu HR i bezpośrednim przełożonym potencjalnego pracownika. Na takim spotkaniu sformułowane zostaną szczegółowo oczekiwania wobec idealnego kandydata, a taka strategia pozwala nam upewnić się, że w naszych poszukiwaniach podążamy właściwą drogą.
Takie działanie pozwala rekruterom zawężyć krąg poszukiwań, co na pewno nieco ułatwia ich pracę. Agencje rekrutacyjne często przedstawiają swojemu klientowi tzw. kandydata benchmarka, czyli osobę, która spełnia formalne oczekiwania. Zdarza się często tak, iż ta osoba (benchmark) okazuje się strzałem w 10.
Korzyści płynące ze współpracy z agencją rekrutacyjną:
• oszczędność czasu,
• bezpośrednie docieranie do większej puli kandydatów,
• obiektywność w wyborze
Agencje: małe czy duże?
Jaką agencję wybrać, zastanawia się dziś pewnie niejeden pracodawca. Oczywiście nie ma złotej recepty i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda z agencji rekrutacyjnych ma swoje zalety i wady. Warto kierować się jednak pewną zasadą: im wyższe, bardziej specjalistyczne stanowisko i większe wymagania, tym mniejsza agencja będzie bardziej skuteczna, rzetelna i zdeterminowana.
Agencji rekrutujących jest na rynku wiele, ale nie ma co ukrywać, że tych najlepszych jest tylko kilka. Szukajmy więc perełki, która poprowadzi nas przez meandry skutecznej rekrutacji i pamiętajmy, że tak, jak ważne jest sprawdzenie referencji kandydata przed jego zatrudnieniem, tak samo ważne jest sprawdzenie referencji agencji. Procent zakończonych sukcesem projektów i usługi świadczone stałym partnerom są najlepszym wskaźnikiem tego, jak silne jest ich zaangażowanie.
Powodzenia!