przyczyny zmian klimatu
Powody zmian klimatu można podzielić na dwie grupy: zmiany wywołane
(a) czynnikami naturalnymi,
(b) efektami antropogenicznymi (działalność człowieka).
Wiele scenariuszy ogólnych zmian klimatu jest formułowanych w postaci prostych hipotez sprzężeń zwrotnych, w których zmiana jednego parametru powoduje zmianę innych parametrów. Przykładowe powody zmian klimatu są opisane poniżej. Istnieje wiele innych hipotez.
Gazy cieplarniane
Najpowszechniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna. Stężenie innego gazu cieplarnianego - dwutlenku węgla - jest oceniane obecnie na około 360 ppm. Dwukrotny wzrost dwutlenku węgla spowoduje, na podstawie rekonstrukcji modeli numerycznych, zmianę temperatury ziemi o około 1 °C. Zmiana ta jest tylko w małym stopniu spowodowana bezpośrednim wpływem absorpcji promieniowania słonecznego przez dwutlenek węgla, a w dużym stopniu poprzez sprzężenie zwrotne temperatury z ilością chmur i pary wodnej w atmosferze.
Efekt motyla
Hipoteza wpływu efektu motyla jest jedną z najbardziej znanych hipotez zmian klimatu i pogody. Jest to hipoteza mówiąca o telekonekcjach (oddziaływania na odległość) pomiędzy zjawiskami pozornie nie związanymi ze sobą. W szczególności uważa się, że małe lokalne zaburzenie w przepływie powietrza może powodować duże zaburzenie przepływu w znacznej odległości od początkowego zaburzenia. Hipoteza ta, tłumaczy dlaczego zjawiska pogodowe są trudne do prognozowania. Ogólne modele numeryczne cyrkulacji ziemskiej są oczywiście podatne na tego typu błędy. Wobec tego przeprowadza się obliczenia dla wiązek (kilkunastu) zbliżonych sytuacji, a średnia z wyników opisuje klimat.
Historyczne powodzie w Polsce
2013 rok - lipiec,
2010 rok - sierpień,
2010 rok - maj/czerwiec (zobacz: Powódź w Europie Środkowej (2010))
2009 rok - czerwiec, południowe powiaty województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego
2008 rok - lipiec, południowe powiaty województwa podkarpackiego i małopolskiego
2001 rok - lipiec/sierpień - dorzecze Wisły w południowej Polsce (zobacz: Powódź w Polsce (2001))
1998 rok - powódź na Bystrzycy Dusznickiej; która dotknęła Duszniki-Zdrój, Szczytną, Polanicę, gminę Kłodzko,
1997 rok - tzw. powódź tysiąclecia
1996 rok - 1 poł. września dorzecze Olzy
1982 rok - powódź roztopowa
1980 rok - podczas lata
...
Wszystkich, którzy ochronę swojej rodziny i mienia nie chcą pozostawić przypadkowi, a w życiu wychodzą z założenia, że trzeba liczyć na siebie zachęcam do zapoznania się z naszą strona internetową www.msop.pl Mobilne Systemy Ochrony Przeciwpowodziowej. Jesteśmy też obecni na facebooku - dołaćz do nas https://www.facebook.com/MSOPpl . Woda jest jednym z najgroźniejszych żywiołów, największych statystycznie niszczycieli ludzkiego dobytku. Powódź najczęściej spodziewana jest w okresie jesienno - zimowym oraz zimowo - wiosennym, choć jak pokazuje historia Polski tj. lipiec 1997 r. - potrafi zrujnować i latem. W tych niepewnych czasach postaw na pewne rozwiązania, zapewniając swojej rodzinie i sobie bezpieczeństwo.