profil

Globalizacja we współczesnym świecie

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielu z nas zapewne nie raz zastanawiało się nad zjawiskiem globalizacji, jakie korzyści z tego czerpiemy. Lecz czym w ogóle jest globalizacja? Jak powinniśmy rozumieć to pojęcie? Globalizacja jest procesem integracji międzynarodowej między przedsiębiorstwami. Efektem tego jest tworzenie się „jednego świata” – światowego społeczeństwa.
Dzięki globalizacji poprawia się standard naszego życia. Spółki krajowe łączą się ze spółkami zagranicznymi – dochodzi do fuzji spółek – dając szansę na dalszy rozwój oraz zwiększenie liczby stanowisk pracy. Zmniejsza się bezrobocie w państwie, a co za tym idzie coraz więcej ludzi ma pieniądze, zwiększa się rynek zbytu. Każdy ma szansę żyć na przyzwoitym poziomie i zapewnić wykształcenie swojemu potomstwu.
Wzrosło zapotrzebowanie na nowe technologie. Rozwinęła się sieć globalna, dlatego dziś większość ludzi ma swobodny dostęp do internetu, czyli informacji. Internet w naszych czasach jest źródłem rozrywki, kultury, a nawet edukacji. Umożliwia on nam szybkie korzystanie z usług, np. branie pożyczki poprzez przelew internetowy. Rozwinął się przemysł związany z produkcją telefonów komórkowych. W dzisiejszych czasach nie służą nam one tylko do kontaktowania się z innymi osobami, ale także dostarczają nam rozrywki, informują nas o pogodzie w danym regionie, a także umożliwiają robienie zdjęć. Nowe technologie znacznie umożliwiły nam dostęp do informacji, w związku z tym bardzo ułatwiły życie.
Globalizacja też niesie za sobą negatywne skutki takie jak na przykład powstawanie monopolu na rynku. Coraz większa liczba inwestorów powoduje do powstawania na rynku konkurencji. Mniejsze firmy nie są w stanie sobie z tym poradzić i upadają – likwidują miejsca pracy. Taka sytuacja może doprowadzić do kryzysu jest to związane z zmniejszeniem się rynku zbytu.
Wiele towarów jest importowanych, najczęściej z Chin. Ich ceny są niewielkie, a jakość całkiem dobra. Gdyby nie ograniczenia dotyczące ilości importowanych rzeczy do Unii Europejskiej, wiele mniejszych firm miałoby problem z wybiciem się na rynku. Produkcja krajowa mogłaby być zagrożona przez nadmierny import towarów.
Globalizacja niesie za sobą więcej znaczących pozytywnych skutków niż negatywnych. Kraje, w których rozpoczął się ten proces, uzyskały dzięki temu korzyści. Chociażby podniósł się standard życia wśród ludności, dlatego popieram entuzjastów globalizacji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata