Choroba jest czymś, czego większość ludzi obawia się najbardziej. Skutecznie może odebrać człowiekowi radość życia i sprawić, że już nic nie będzie dla niego takie samo. Występujące u ludzi stany chorobowe nie zawsze budzą jednak wyłącznie współczucie u innych. Czasami powodują też zdziwienie i niedowierzanie.
1. Hipertrichoza
Stan występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet polegający na nadmiernym owłosieniu jakiejś części ciała. Choć częste są też przypadki, kiedy gęste owłosienie pokrywa całe ciało. Choroba często nazywana jest też syndromem wilkołaka. Pojawienie się takiego stanu nie ma nic wspólnego ze zmianami hormonalnymi. Przyczyna leży z reguły w mutacji genetycznej. W historii było tylko około 50 takich przypadków, ale w Meksyku żyje jedna rodzina, gdzie jest to powszechne.
W XIX i na początku XX w. osoby z hipertrichozą znajdowały bardzo często zatrudnienie w cyrku.
2. Porfirie
Porfirię określa się potocznie mianem choroby wampirzej. W rzeczywistości jest to zespoły schorzeń pojawiające się w momencie, gdy w organizmie zaburzone zostaje działanie enzymów prowadzące do gromadzenia się porfiryn w różnych częściach organizmu.
U chorych zaobserwowano objawy takie jak wrażliwość na światło i bezsenność. Kiedy chory zostaje narażony na działanie promieni słonecznych, na jego ciele zaczynają pojawiać się pęcherze. Nie występują jednak inne objawy charakterystyczne dla wampirów, np. potrzeba spożywania krwi.
3. Argyria
Choroba spowodowana przez przedawkowanie substancji zawierających związek srebra. Charakterystycznym jej objawem jest szaro-niebieski lub niebieski kolor skóry. Srebro gromadzone jest w skórze oraz innych organach i nie ulega rozproszeniu. Oznacza to, że ludzie z argyrią pozostają niebiescy do końca życia.
4. Słoniowacizna
Jest to choroba, gdzie występuje kilkakrotne zgrubienie w skórze okrywającej kończyny (zwłaszcza nogi) i genitalia. Jest ona spowodowana pasożytniczymi robakami przenoszonymi przez moskity. Większość przypadków miała miejsce w Afryce.
5. Cystynoza
Choroba genetyczna. Polega na uszkodzeniu systemu odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru aminokwasu zwanego cystyną. Charakterystycznym objawem pojawiającym się u chorych jest odkładanie się kryształków cystyny w komórkach, co może prowadzić do uszkadzania kolejnych narządów - nerek, tarczycy i oczu. Osoby chore na cystynozę żyją z reguły krócej. Brak leczenia schorzenia prowadzi do tego, że osoby cierpiące na cystynozę zamieniają się w kamień.
6. Syndrom Cotarda
Syndrom Cotarda, nazwany tak na cześć jego odkrywcy, jest jedną z rzadkich chorób psychicznych, kiedy pacjent myśli, że jest martwy lub nie ma duszy, że traci części ciała. Pacjentowi może wydawać się również, iż widzi robactwo toczące jego wnętrzności, "czuć" zapach rozkładającego się mięsa. Wierzy się, że to schorzenie jest połączone z takimi chorobami jak schizofrenia oraz depresja. Jest to przypadłość niebezpieczna dla zdrowia, osoby chore mogą się głodzić, ponieważ myślą, że nie muszą jeść. W pewnym przypadku mężczyzna głodził się, bo twierdził, że nie ma żołądka.
7. Progeria
Ciężka choroba genetyczna polegająca na przedwczesnym, przyspieszonym starzeniu się organizmu. Jej przyczyną jest defekt występujący w kodzie genetycznym dziecka. Pierwsze objawy występują w okolicach drugiego roku życia. Dzieci cierpiące na progerię łysieją, mają niedowagę, niski wzrost i głowę nieproporcjonalnie większą w stosunku do reszty ciała. Średnia wieku ich życia wynosi 13 lat.
8. Epidermodysplasia verruciformis
To rzadka choroba skóry określana również dysplazją Lewandowsky'ego-Lutza występująca u ludzi o określonych uwarunkowaniach genetycznych. Wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego. U chorych na ciele pojawiają się grudki i przebarwienia. W najbardziej ekstremalnych przypadkach nagromadzenie narośli na ciele jest tak duże, że wyklucza pacjentów z normalnego życia. Zwykle mają one strukturę przypominającą drewno.
9. Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)
Jest to choroba genetyczna, w której mięśnie, ścięgna i więzadła są stopniowo zastępowane przez kości. W miarę rozwoju prowadzi to do poważnych trudności z poruszaniem się, mówieniem, czy nawet jedzeniem. Na tą dolegliwość cierpi około milion osób.
10. Choroba Skaczącego Francuza z Maine
Choroba Skaczącego Francuza z Maine to zaburzenie, które wpływa na ośrodek neurologiczny. Osoby dotknięte schorzeniem są nadwrażliwe i przesadnie reagują, kiedy się przestraszą. Podczas gdy ktoś zdrowy podskoczyłby odrobinę, człowiek chory może podskoczyć dość widocznie, machać rękami i głośno krzyczeć.
11. Syndrom Capgrasa
Jest to choroba psychiczna, w której chory jest pod wrażeniem, że bliskie mu osoby, takie jak członkowie rodziny lub małżonkowie zostali podmienieni na identycznie wyglądające sobowtóry. Jest to potencjalnie niebezpieczna przypadłość, jeśli chory poczuje się zagrożony przez sobowtóra, może nawet zabić go w "obronie własnej".
12. Syndrom Jerusalem
Syndrom Jerusalem jest przypadłością, w której osoba odwiedzająca Jerusalem ma psychotyczne lub religijne złudzenia i wizje. W większości przypadków delikwent wraca do normalnego stanu psychicznego zaraz po opuszczeniu miasta. Były jednak przypadki, kiedy chorzy pozostawali w stanie psychozy.
13. Syndrom Alicji w Krainie Czarów
Jest to rzadkie schorzenie, kiedy chory widzi przedmioty w zaburzonej wielkości. Obiekty wydają sie dużo mniejsze. Przedmiot postrzegany wydaje się znajdować bardzo daleko lub też ekstremalnie blisko w tym samym czasie. Pies lub samochód mogą być wielkości myszy. Halucynacje lilipucie nie są spowodowane nadwyrężeniem wzroku, ale nadinterpretacją informacji uzyskanych od oczu przez mózg.
14. Stopy odwrócone do tyłu
Wang Fang, 27-latka mieszkająca w Chongqing w Chinach, urodziła się ze stopami zwróconymi w drugą stronę. Nauczyła się żyć w takim stanie bez problemów a ostatnio odmówiła renty poprzez klasyfikację jako niepełnosprawna.