"Piękna dziś pogoda", "jeżeli jutro nie będzie pogody zostaniemy w domu". - często wymawiamy podobne zdania, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem. Słoneczna pogoda, z której jesteśmy zadowoleni na wakacjach może być przecież utrapieniem dla rolników i leśników. Ponadto - z meteorologicznego punktu widzenia - nieprawidłowe jest stwierdzenie: "nie ma dzisiaj pogody". Pogoda jest zawsze. Jak zatem brzmi definicja ? Pogoda jest to chwilowy stan atmosfery, obserwowany w określonym miejscu i czasie.
Najważniejsze elementy charakteryzujące pogodę, czyli składniki pogody, to:
- temperatura powietrze
- rodzaj i wielkość opadów
- wilgotność powietrza
- ciśnienie atmosferyczne
- kierunek i prędkość wiatrów
- usłonecznienie
- stopień zachmurzenia i rodzaj chmur
Pogoda może zmienić się bardzo szybko i niespodziewanie. Dlatego jej przewidywanie nie zawsze jest trafne. Prognozy pogody na krótki czas obarczone są mniejszym błędem niż przewidywania na długi czas.
CZYNNIKI KLIMATOTWÓRCZE
Czym różni się pogoda od klimatu ? Klimat to przebieg pogody na danym obszarze określony na podstawie wieloletnich obserwacji. Na kuli ziemskiej klimat jest zróżnicowany. Zależy on od tzw. czynników klimatotwórczych. Najważniejszym z nich jest szerokość geograficzna i wynikające z niej różnice ilości energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi. O klimacie danego obszaru decydują również: jego położenie nad poziomem morza, oddalenie od mórz i oceanów oraz zmiany cyrkulacji powietrza. W wielu częściach świata na klimat wpływa przebieg i charakter prądów morskich. Ciepłe prądy morskie powodują wzrost temperatury i wilgotności powietrza w regionach położonych w pobliżu ich występowania. Zimne prądy mają odwrotny wpływ na klimat - powodują ochłodzenie oraz zmniejszenie wilgotności powietrza. W efekcie ich oddziaływania mogą powstać pustynie. Jednak wpływ prądów morskich można porównywać tylko na obszarach położonych na podobnej szerokości geograficznej. Zdaniem niektórych naukowców, na klimat może również wpływać działalność człowieka.