1. Sformułowanie procesu decyzyjnego.
2. Określenie możliwych rozwiązań.
3. Podjęcie decyzji.
4. Ocena skutków podjętej decyzji.
Ad-1 Sformułowanie procesu decyzyjnego.
Właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w miejscowości Rybaki na działce nr. 1876, 1745 o łącznej powierzchni 3,5 ha jest województwo Podlaskie. Użytkownikiem tej nieruchomości, stanowiącej siedzibę ośrodka wypoczynkowego w Rybakach jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Wojewódzki. Zgodnie z atr 53 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym.
Do roku 2002 SP ZOZ Szpital Wojewódzki gospodarował nieruchomością w Rybakach, organizując wczasy dla pracowników częściowo refundując koszty ich pobytu. Koszty utrzymania były wysokie stąd też należało zmienić sposób gospodarowania nieruchomością, w taki sposób, aby nieruchomość przynosiła zyski zamiast strat.
Ad-2 Określenie możliwych rozwiązań.
I rozwiązanie
Rozszerzenie działalności branży turystycznej. Efektywniejsze wykorzystanie bazy wypoczynkowej poprzez skierowanie ofert nie tylko do pracowników zakładu, ale również do zakładów nie posiadających własnego ośrodka wypoczynkowego.
II rozwiązanie
Zorganizowanie przetargu w celu wydzierżawienia nieruchomości na warunkach zapewniających korzyści finansowe w wyniku zawartej umowy dzierżawy. Uzyskane dochody przeznaczone były by na wykończenie nowo wybudowanego skrzydła szpitala wojewódzkiego.
Ad-3 Podjęcie decyzji
Wybrano drugie rozwiązanie ze względu na dobro zakładu, ponieważ środki finansowe, które należałoby przeznaczyć na utrzymanie nieruchomości pozostaną w zakładzie i będzie można je dołączyć do środków uzyskanych z tytułu dzierżawy i w ten sposób zwiększy się kwota pieniędzy na wykończenie obiektu, a co za tym idzie, skróci się termin oddania do użytku dobudowanego skrzydła. Efekty podjęcia decyzji można oszacować.
Etap podejmowania decyzji poprzedzono przedłożeniem do organu założycielskiego stosownego wniosku o wyrażenie zgody na wydzierżawienie nieruchomości. Zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2001 roku o zakładach opieki zdrowotnej wydzierżawienie lub wynajęcie majątku trwałego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej może być dokonane przez zakład na zasadach określonych przez organ, który zakład utworzył. Zasady najmu i dzierżawy mienia będącego w użytkowaniu oraz majątku trwałego, stanowiącego własność zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem, który je utworzył jest województwo Podlaskie, na okres 3 lat, określa Instrukcja przyjęta Uchwałą nr. 131/970/2000 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 20 marca 2000 roku. Organ założycielski wyraził zgodę na wydzierżawienie nieruchomości w formie uchwały nr. 321/132/2001 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 13 września 2000 roku.
W realizacji niniejszej uchwały, Zarządzeniem Wewnętrznym nr. 108/2002 z dnia 18 października 2002 roku Dyrektora Samodzielnego Publicznego ZOZu Szpitala Wojewódzkiego powołano komisję przetargową do przeprowadzenia przetargu nieograniczonego na wydzierżawienie nieruchomości.
W treści zarządzenia określono następujące zadania komisji: opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, przygotowanie treści ogłoszenia o przetargu, udzielenie wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dokonanie otwarcia ofert, dokonanie oceny spełnienia warunków stawianych oferentom, przygotowanie propozycji9 wyboru najkorzystniejszej oferty na podstawie indywidualnej oceny ofert.
Opracowana specyfikacja istotnych warunków zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na wydzierżawienia nieruchomości zawierała następujące elementy:
Warunki stawiane przed składającym ofertę.
Określenie przedmiotu dzierżawy.
Termin wykonania umowy.
Warunki dzierżawy.
Warunki płatności.
Kryteria oceny ofert.
Wysokość wadium.
Miejsce i termin składania ofert.
Informacje o trybie otwarcia i rozstrzygnięcie przetargu.
Ogłoszenie o przetargu umieszczono w siedzibie Zarządu Województwa Podlaskiego, w prasie ogólnopolskiej oraz na stronie internetowej.
W dniu 04 lutego 2003 roku dokonano otwarcia ofert.
Do przetargu przystąpiło sześciu oferentów, których oferty sprawdzono i stwierdzono ich ważność. Na podstawie indywidualnej oceny oferty wybrano dzierżawcę, który zaoferował najwyższą cenę. Komisja przedłożyła dyrektorowi propozycję zawarcia umowy z firmą X. Ogłoszenie o wyniku zamieszczono w siedzibie wydzierżawiającego oraz w siedzibie Zarządu Województwa Podlaskiego. Oferenci biorący udział w przetargu zostali powiadomieni o jego rozstrzygnięciu w formie pisemnej. W terminie 14 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu zawarto umowę dzierżawcy z oferentem i dokonano przekazania ośrodka w dzierżawę.
Ad-4 Ocena skutków podjętej decyzji.
Strony umowy realizowały postanowienia w niej zawarte. Czynsz z tytułu dzierżawy wpływał w terminie. Wykonywał postanowienia dotyczące należytego utrzymania ośrodka. Środki pieniężne uzyskane z dzierżawy zostają sukcesywnie wykorzystywane na wykończenie wybudowanego skrzydła.