1.O kiczu dziś sie nie mówi. Z rzadka pojawia sie on w codziennych wymianach uwag na temat piękna i brzydoty oraz braku gustu przedstał budzić kontrowersje. Kręgi akademickie już w latach osiemdziesiątych XX w . rozważaniom nad kiczem powiedziały zdecydowanie pas. Jak bowiem przeszknująco uzasadnić dlaczego jeleń na rykowisku czy kilka nimf nad lazurem strumienia to kicz, a dajmy na to obraz Rafaela to sztuka.
Zadanie 1.
Z jakiego powodu zdaniem Joanny Łagody O kiczu diś sie nie mówi ? Odpowiedz na podstawie akapitu1.
2. Zjawiskiem kiczu po raz pierwszy zaczęto interesować sie ponad sto czterdzieści lat temu w kręgach artystycznych Przez kicz rozumiano wówczas wyłączenie twórczość o charakterze jak mawiano, pseudoartystycznym. taki kicz był zupełnym przeciwieństwem sztuki jednak miał z nią szeroko pojęte związki bedąc niejako jej drugim biegunem. Następna fala zainteresowania kiczem nadeszła po pierwszej wojnie światowej Przybrała on wtedy nowe oblicze które charakteryzowało sie przerostem form nad treścią wiązało sie ono przede wszystkim z przedmiotami dla których ważne były nie tylko walory estetyczne ale kakze choćby marginalne zastosowanie przedmiot oprócz tego ze powinien być ładny powinien jeszcze czemuś służyć. Tym samym kicz nie był już zwykłym przeciwienstwem sztuki i nie aspirował do jej miana lecz jedynie wykorzystywał środki którymi sie ona posługiwała. Taka forma kiczu charakterystyczna jest dla wspóczesnej kultury popularnej.
Zdanianie 2.
Na podstawie akapitu 2 wyjaśnij znaczenie słowa pseudoartystyczny.
Zadanie 3.
Wymień dwie cechy kiczu którego forma jest charakterystyczna dla współczesnej kultury popularnej(akapit 2)
4.Złudna funkcjonalnosc przejawia sie przyjmowaniem postawy która pierwotnie miała być reakcją na pomnażanie przez ludzi rzeczy nieprzydatnych został zaakceptowana i utrwalona przez odbiorców kiczu. Każdego dnia pojawiają się nowe przedmioty i każdego dnia sztaby ludzi pracują nad skuteczną dla niech reklamą czyli nad zręcznym uzadadnieniem ich cześto rzekomej funkcjonalności to przeciez reklama czyli nad zręcznym uzasadnieniem ich często rzekomej funkcjonalności. To przeciez reklama stwarza pragnienia a każde z nich musi być czymś choćby pozornie umotywowane w ten sposób pragnienie zostaje przekształcone w złudną potrzebę. Przykładem złudnej funkcjonalnosci są pisma ilustrowane które łącza w sobie elementy poradnicze informacyjne i rozrywkowe. Zawierająone na ogół treści natury poradniczej ( od wskazówek jak dobrać stroje w odcieniach fioletu , porzez rady na subtelne rysy i zapewnienia ze katar nie musi być udręką. Starają sie sprawiać wrazenie bardzo ważnych doskonale poinformowanych i niezbednych
Zadanie 5 Wyjaśnij znaczenie związku wyrazowego złudna funkcjonalnosć akapit 4
Zadanie 6 W akapicie 4. autorka wartościuje przedstawione przez siebie zjawiska używając A.presonifikacji B. powtórzeni składniowego C.cudzysłowu D.nawiasu.