Przemysł elektromaszynowy wyróżnia duże zróżnicowanie produkowanych wyrobów, wysoka ranga w gospodarce. Rola tego przemysłu polega na zaopatrywaniu w maszyny i urządzenia innych gałęzi przemysłu i działów gospodarki. Poziom rozwoju tego przemysłu wpływa na ogólny poziom produkcji i jakość wyrobów. Stąd istotne są związki tego przemysłu z dziedzinami nauki i jego zdolność szybkiego przekładania osiągnięć technologicznych na proces wytwórczy. O rozmieszczeniu ośrodków przemysłu elektromaszynowego decyduje zespół czynników:
-wykwalifikowana kadra inżynieryjno-techniczna
-zaplecze naukowo-badawcze
-dostępność bazy surowcowej, którą± w Polsce stanowi± głównie wyroby hutnicze
-rynek zbytu
Przemysł ten dzieli się na:
1) przemysł maszynowy - zajmujący się budową różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w innych działach gospodarki narodowej oraz produkujący środki transportu,
2) przemysł metalowy - obejmujący odlewnictwo, produkcję armatury, wyrobów blaszanych, narzędzi i naczyń,
3) przemysł elektrotechniczny - wytwarzający urządzenia elektroenergetyczne, elektroniczne i elektryczne,
4) przemysł precyzyjny - obejmujący mechanikę precyzyjną i optykę.
Najważniejsze produkty przemysłu maszynowego i miasta zajmujące się ich produkcją:
- maszyny dla innych działów gospodarki: obrabiarki-(Pruszków, Warszawa) silniki,kotły,turbiny parowe, maszyny rolnicze-(URSUS Brzeg, Strzelce Opolskie, Płock, Kutno, Lublin),maszyny włókiennicze- (Łódź,Bielsko-Biała,Zduńska Wola, Świebodzice, Wałbrzych Kamienna Góra, Kalisz), maszyny budowlane (m.in. Stalowa Wola, Wrocław), górnicze (ośrodki GOP-u)
-samochody-Warszawa-(Daewoo – FSO),Lublin-samochody ciężarowe; Nysa-samochody dostawcze; Tychy; Bielsko-Biała-(Volksvagen); Sanok(Autosan), Jelcz-samochody cięzarowe,autobusy; Szczecin; Wrocław (Volvo); Gliwice(Opel); Starachowice(Star)-autobusy
- samoloty-Warszawa, Łódź
-tabor kolejowy-(Wrocław-PAFAWAG-lokomotywy, Poznań-lokomotywy,wagony-ZASTAL, Chorzów-wagony tramwajowe, Zielona Góra, Ostrów Wielkopolski),
-statki- (Szczecin, Gdańsk, Gdynia)
Rozwój
W Polsce silnie rozwinięty jest przemysł maszynowy, a także przemysł elektroniczny i elektrotechniczny (Warszawa, Milanówek, Piaseczno) -maszyny biurowe, komputery, sprzęt radiowy, telewizyjny, komunikacyjny. Przemysł ten wrażliwy jest na współprace międzynarodową, często angażuje się kapitał zagraniczny, np. Alcatel, Siemens, Curtis.
Ważną rolę pełnią zakłady produkujące środki transportu: tabor kolejowy, statki oraz przeżywające obecnie kryzys fabryki samochodów. Żywiołowy rozwój motoryzacji w ostatnich latach w Polsce spowodował, że kraj nasz stał się jednym z ważniejszych rynków zbytu w Europie. Popyt jednak maleje. Rozwój przemysłu samochodowego umożliwiły inwestycje kapitałowe obcych koncernów, głównie, Daewoo (75% udziałów w FSO w Warszawie), Fiata, Volkswagena i Forda. Polowa przedsiębiorstw środków transportu to własności prywatne.
Przemysł stoczniowy: obecnie jedynie stocznia w Szczecinie nie boryka się z problemami ekonomicznymi. Stocznia w Gdańsku i Gdyni znacznie zmniejszyły swoją± produkcję. Stocznie posiadają jednak 3% światowych zamówień; to strategiczny sektor gospodarki narodowej.
Przemysł lotniczy - po rozwiązaniu Układu Warszawskiego, paktu wojskowego krajów socjalistycznych, produkcja tego przemysłu załamała się. Ośrodkami produkcji samolotów pozostają Mielec i Świdnik, w których konstruowane s± helikoptery.
Stosunkowo słabo rozwinął się przemysł precyzyjny (Kraków, Jelenia Góra).
Produkcją rynkowych wyrobów, takich jak kuchnie gazowe, pralki, lodówki, zamrażarki, narzędzia i drobne przedmioty metalowe, zajmuje się przemysł metalowy. W zakładach tego przemysłu wzrósł udział firm zachodnich, przez co na rynku jest dostatek sprzętu gospodarstwa domowego o wzrastającej jakości. Przemysł metalowy produkuje także konstrukcje stalowe, łożyska, narzędzia skrawające. Zakłady wytwarzające te wyroby skupiaj± się w pobliżu hut, głównie na Górnym Śląsku
PODSUMOWANIE: Przemysł ten stwarza wiele miejsc pracy, np. na dzień dzisiejszy w przemyśle samochodowym pracuje 100 tys. osób. Polskie przedsiębiorstwa potrzebują kapitału zagranicznego, co umożliwia unowocześnienie technologii, przez co polskie produkty zaczynają w wielu przypadkach dorównywać produktom unijnym.