profil

Opis obrazu "Bitwa pod Grunwaldem".

poleca 85% 176 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Jan Matejko bitwa pod Grunwaldem bitwa pod Grunwaldem

1.Opisuję obraz Jana Matejko pt. „Bitwa pod Grunwaldem”.
2.Matejko zaczął malować obraz jesienią 1875 roku, a ukończył go na początku roku 1878. 3.W lutym 1878 roku artysta sprzedał go, za kwotę 45 000 złotych reńskich, warszawskiemu finansiście Dawidowi Rosenblumowi. 4.Pierwsza wystawa została otwarta 28 września 1878 roku w sali krakowskiego Urzędu Miasta. 5.W tym samym roku płótno zostało przewiezione z Krakowa na wystawę do Wiednia, a w marcu 1879 zaprezentowane w Sali Balowej Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie. 6.Następnie obraz pokazywany był kolejno na wystawach malarstwa w Petersburgu, Berlinie, Lwowie i Bukareszcie. 7.W kwietniu 1880 roku znalazł się w Paryżu, a następnie powrócił do Warszawy gdzie był na stałe eksponowany w galerii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
8.Podczas malowania obrazu Matejko korzystał z opisów bitwy w Kronice Polski Jana Długosza. 9.Obraz został namalowany na płótnie o wymiarach 426x987 cm. 10.Obecnie można go oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. 11.W centrum obrazu znajduje się litewski książę Witold. 12.Ubrany jest w czerwony żupan, w prawej ręce trzyma uniesiony do góry miecz. 13.Jest to znak gotowości do zadania ostatecznego ciosu. 14.Pod nim leży martwy kontur Konrad Lichtenstein. 15.Po prawej stronie obrazu widzimy pędzącego na koniu Zawiszę Czarnego. 16.Ma on czarną zbroje i złotą przepaskę na czole. 17.Po nim dzielnie walczy rycerz czeski, Jan Żiżke. 18.Tuz obok widać, jak jeden z Tatarów atakuje rudobrodego rycerza w zbroi. 19.Z lewej strony widzimy dwóch chłopów atakujących Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena. 20.Mistrz krzyżacki ubrany jest w biały płaszcz z czarnym orłem na piersi. 21.Siedzi na białym koniu, który stanął na tylnych kopytach. 22.Chłop z czerwoną chustą na głowie przypomina kata, który wykonuje wyrok śmierci na znienawidzonym ciemiężcy. 23.Drugi chłop ma w ręku włócznie, która lada chwila przebije pierś Wielkiego Mistrza. 24.Z lewej strony spieszy Krzyżakowi z pomocą książę szczeciński Kazimierz. 25.Można go rozpoznać po pawich piórach na hełmie. 26.Obrońcę atakuje kopią Jakub Skarbek z Góry. 27.W boku Mistrza Krzyżackiego widać brodatego starca. 28.Jest to komtur elbląski Werner Thettingen. 29.Z lewej strony stoi wiatrak, wokół którego znajduje się obóz krzyżacki. Zaatakowany mężczyzna to komtur brandenburski, Markwad von Salzbach. 30.U góry obrazu w chmurach widać Maryję, która czuwa nad przebiegiem walki.
31.W oddali siedzi na koniu w srebrnej zbroi król Władysław Jagiełło. 32.W walce biorą udział nieliczne oddziały wojsk litewskich, polskich i krzyżackich. 33.Nad wałczącymi widać setki kopii i dzid, które zwrócone są w stronę przeciwników. 34.Panuje wielki chaos, a spod pola bitwy unosi się dym. 35.Pośrodku, u góry widać opuszczona chorągwie krzyżacką i poniszczona, lecz wzniesioną chorągwie polską, która oznacza ostateczne zwycięstwo Polaków. 36.Twórczość Jana Matejki obejmowała okres pozytywizmu. Artysta namalował Bitwę pod Grunwaldem ku pokrzepieniu serc Polaków w zaborze pruskim. 37.Zwycięstwo pod Grunwaldem symbolizuje potęgę narodu polskiego wobec Niemców. 38.Do dziś przypomina nam niełatwą przeszłość naszego kraju, z której możemy być dumni. 39.Mi osobiście ten obraz się podoba. 40.Podziwiam Jana Matejko za to, że namalował taki wspaniały obraz.
Czytaj załącznik. Na dole pracy ważne informację!!!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata