Zdążyć przed panem Bogiem jest wywiadem. Wywiad jest prowadzony z MarKiem Edelmanem, lekarzem, który przeżył czasy okUpacji. Powyższy utwór zaliczamy do literatury faktu, ponieważ oBrazuje nam autentyczne życIE bohatera. Teksty zamieszczone wyżej przedstawiają nam dwóch Lekarzy, MarkA Edelmana oraz Jana Molla, którzy żyli w czaSach W.ojennych.
Pierwszą postacią, którą chciałbym scharakteryzować będzie Jan Moll. Jan Moll był chirurgiem w Radomiu. Operował on rannych partyzantów. Początkowo szczególnie skupiał się na operacjach okolic brzucha po czym przerodziło się to w znacznie poważniejsze operacje. Operował bowiem każdą częśc ciała. Był przede wszystkim lekarzem kardiologicznym. Dzięki swojej inicjatywie uratował nie jedno życie, ale bywało tak, że miał chwile zawachania z powodu tego co mogą sobie pomyśleć jego koledzy. Bał się, że oskarżą go o ekspoerymenty na człowieku. Był pierwszym, który przeprowadzał operacje na otwartym ser Uważał on bowiem, że operacja daje szanse dla rannych.
Drugą zaś postacią, która będę charakteryzował jest Marek Edelman, postać która uczestniczyłą w powstaniu w gettcie. Z przytoczonego tekstu wiemy, że Marek zostaje lekarzem po wojnie. Dzięki inicjatywie Ali został on lekarzem, ponieważ to ona go zapisała na studia. Sam edelman Mówi, że został lekarzem kardiologicznym z przypadku. Przeżycia jakie doświadczył w gettcie pozwalają mu poznać śmierć, dzięki temu będąc lekarzem czuje się znacznie bardziej odpowiedzialny za życie innych. Jak sam mówi sam jest oswojony ze śmiercią. Jest świadom tego, że w niektórych przypadkach może być bezradny, ale pomimo tego walczy o godną śmierć dla chorych.
Obydwóch lekarzy wiąrze wiele wspólnych cech. Oboje walczyli swoją mądrością o życie innych. Bohaterowie Hanny Krall mają doczynienie z niemożnością uporania się z chorobą, skaleczeniem innych. Obydwoje próbują osłonić płomień, ponieważ znają wartość życia.