Słowo demokracja pochodzi z języka greckiego od słów demos, co znaczy lud oraz kratos – władza. Demokracja jest formą ustroju politycznego, w której obywatele (naród) sprawują rządy bezpośrednio albo też za pomocą wybranych przez siebie przedstawicieli. Idea demokracji jest rezultatem antycznej myśli politycznej i jako pierwsza znalazła zastosowanie w starożytnej Grecji. Demokracja ateńska oznaczała możność i obowiązek uczestnictwa wszystkich wolnych obywateli w dyskutowaniu o sprawach publicznych oraz w stanowieniu praw. Rok 1989 rozpoczął w Polsce proces tzw. demokratyzacji ustroju i całego życia politycznego państwa. Od tego czasu minęło już 20 lat, można już, więc na przykładzie naszego kraju próbować ocenić ten system polityczny.
Jako pierwszy i najważniejszy aspekt, trzeba wziąć wolność wyboru, słowa i poglądu. To wszyscy obywatele państwa decyduje, o tym, która partia będzie sprawować władzę w kolejnej kadencji. Aktywność obywatelska jest nie tylko warunkiem funkcjonowania demokracji, lecz samą istotą tego systemu politycznego. Mimo takiej możliwość, wiele osób, za każdym razem, gdy odbywają się wybory nie pojawia się przy urnie. Często odmowa udziału w życiu politycznym bierze się z wyraźnego przekonania, że tą drogą nie powstaje władza, która dbałaby o interes „szarego Kowalskiego”, a jest to jedynie realizacja prywatnych ambicji, niekończące się spory o rzeczy nieistotne, manipulacja emocjami - wszystko tylko nie efektywne rządzenie krajem. Na całe szczęcie wolność słowa działa już o wiele lepiej, niż omówione wybory. Każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, nikt z tego powodu nie powinien być dyskryminowany. Choć zdarzają się akty ograniczania wolności słowa, to i tak demokracja jest najlepszym systemem do własnej samorealizacji i posiadania odrębnych poglądów. Na przykładzie Polski wraz z pojawieniem się demokracji, rozpoczął się wolny rynek pozwalający obywatelowi na dostęp do większej ilość dóbr, lepszego zaopatrzenia sklepów. Założenia własnego przedsiębiorstwa nie jest już nierealnym marzeniem, a konkurencja stała się zjawiskiem powszechnym, powodującym ustalanie atrakcyjnych dla klient cen. Nie możemy jednak zapomnieć o drugiej stronie medalu, czyli np. korupcji. W dzisiejszej rzeczywistości i zauważam jak ogromne, często państwowe pieniądze są tracone np. przez ustawiony przetarg. Korupcja gwałci nie tylko zasady demokratycznej sprawiedliwości, wpływa także w katastrofalnym stopniu na skuteczność władzy, prowadząc czasem aż do jej paraliżu. Wydaje się, iż korupcja słusznie, zatem uchodzi za jedno z podstawowych zagrożeń demokracji i dlatego większość państw wypowiada jej zdecydowaną walkę Kolejnym problemem mogą być nieporozumienia rządzących, spory partii, które zamiast zajmować się krajem, biorą udział w politycznych potyczkach. Wadą demokracji stanowi sytuacja, w której wielu obywateli czuje, że władza w ogóle o nich nie pamięta, nie może trwać w nieskończoność.
Generalnie demokracja to jeden z najlepszych ustrojów, chociaż coraz częściej zostają zaburzane jej pierwotne wartości: wolność, sprawiedliwość, równość i porządek. Jednak tak już jest, że nie można mieć wszystkiego, zawsze coś ma swoje dobre i złe strony. Ja uważam, że mimo niektórych wad i tak demokracja pozostaje najlepszym systemem politycznym, gwarantującym obywatelom najlepszy standard życia.