Układ trawienia
Zęby-twarde twory o charakterystycznej budowie, służące głównie do rozdrabniania pokarmu, spełniają także wiele innych funkcji.
Śliniaki-gruczoły ślinowe, gruczoły wydzielające ślinę; u człowieka występują duże ślinianki podjęzykowe, podżuchwowe, przyuszne , których przewody uchodzą do jamy ustnej, oraz liczne drobne gruczoły w jej błonie śluzowej; terminem „gruczoły ślinowe” określa się też różnego rodzaju gruczoły bezkręgowców, uchodzące do początkowego odcinka przewodu pokarmowego, mające głównie znaczenie w trawieniu pokarmu.
Przełyk- część przewodu pokarmowego łącząca gardło z żołądkiem, przechodząca z szyi przez śródpiersie klatki piersiowej do jamy brzusznej.
Wątroba-wieloczynnościowy organ gruczołowy o wadze 1,5 kg leżący głównie w prawym nadbrzuszu. Składa się z płatów prawego (większego) i lewego. Ma wypłukłą powierzchnię przeponową i wklęsłą powierzchnię trzewną (dolną).
Żołądek-narząd układu pokarmowego,stanowiący przejściowy zbiornik i miejsce częściowego trawienia pokarmu. Leży w górnym piętrze jamy brzusznej w jamie otrzewnej. Workowaty rozszerzony, zbudowany z wpustu łączącego się z przełykiem, i położonego na lewo od niego, wysklepionego dna, dalej trzonu, części odźwiernikowej oraz odźwiernika oddzielającego żołądek od dwunastnicy.
Trzustka-gruczoł trawienny i gruczoł dokrewny o budowie zrazikowej, u człowieka składający się z głowy, objętej pętlą dwunastnicy, trzonu i ogona odchodzącego w sąsiedztwo śledziony i nerki lewej, położony w przestrzeni pozaotrzewnowej. Przewód trzustkowym, uchodzi do dwunastnicy razem z przewodem żółciowym.
Jelito cienkie-stanowi najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego u kręgowców rozpoczynający się za żołądkiem a kończący się odbytnicą lub stekiem.
Jelito grube-składa się z części rozpoczynającej się ślepo poniżej ujścia jelita cienkiego, zwanej jelitem ślepym, od którego odchodzi, zwisając do miednicy małej, wyrostek robaczkowy. Idąc w górę od prawego talerza biodrowego jelito ślepe przechodzi w dalszą część jelita grubego, czyli okrężnicę.
Wyrostek robaczkowy-część układu pokarmowego o długości ok. 8 cm, grubości ok. 6-8 mm, odchodząca od jelita ślepego w dół do jelita. Występuje u człowieka i niektórych ssaków. Leży w prawej, dolnej częścijamy brzusznej. W ścianie wyrostka robaczkowego znajduje się duże skupisko grudek chłonnych.
Odbyt-otwór, którym kończy się przewód pokarmowy, zamknięty zwieraczem odbytu - mięśniem prążkowanym i gładkim, położony na dnie szpary pośladkowej.Służy do usuwania niestrawionego pokarmu.