Na lekcji języka polskiego gościem klasy Ie był znany pisarz, laureat Nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz.Wizyta jego związana była z omawianiem przez uczniów lektury "Krzyżacy".
Dowiedzilśmy się, że pierwszym próbnym zarysem był szkic historyczny "Spytko z powieści Melsztyna". W XIX w. zabrał się znów do powieści. Kroniki Janka z Czarnkowa, Historia Jana Długosza, opracowania historyków francuskich i niemieckich, opracowania historyków Smolki i Szajnochy, a także mapy, księgi grodzkie pomogły mu napisać powieść. Za swoich przewodników wybrał Szajnochę i Długosza. Z Szajnochy wziął wygląd dworków, imię Jagienki, charakterystykę żołnierzy itp. Z Długosza zaczerpnął stosunki polityczne, życie obyczajowe i opis bitwy pod Grunwaldem.
Zakon Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w 1190r. Celem zakonu była opieka i leczenie pielgrzymów oraz nawracanie pogan. Później przekształca się on w zakon rycerski. Do Europy zostali zaproszeni w 1211r. przez króla Węgier do obrony Siedmiogrodu. W 1226r. Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski, aby wygrać z Prusami. Gdy Mazowiecki umiera Krzyżacy fałszują akt własności, który daje im ziemię Chełmińską. Zajmują Pomorze, Prusy i Inflanty. Zaczęli rabować, krać, zabijać.
W "Tygodniku Ilustrowanym" w latach 1897-1900 drukowano w odcinkach "Krzyżaków". W czasie nasilonej germanizacji powieść ta stała się opoką polskości.
Na tej lekcji uczniowie mogli poznać nie tylko okoliczności powstania "Krzyżaków" ale również wiele się nauczyć.