Mój opis dotyczy obrazu "Powrot syna marnotrawnego" autorstwa holenderskiego malarza Rembrandta van Rijn. Dokładna data powstania nie jest znana, ale może to być 1660, 1662 lub też 1668 rok. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie. Przedstawia scenę z pisma świętego ukazującą powrót syna do rodzinnego domu. Dzieło obecnie znajduje się w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.
Kompozycja dzieła jest spokojna. Oświetlone są tylko najważniejsze postacie. Na pierwszym planie, nieco z lewej widać ojca ubranego w eleganckie, czerwono-żółte szaty. Dłonie są symbolicznie różne – jedna jest szeroka, twarda, spracowana, druga zaś smukła i biała, jakby kobieca. Na twarzy rodzica maluje się spokój spowodowany szczęśliwym powrotem młodzieńca do domu. Poniżej znajduje się klęczący przed nim syn. Młody mężczyzna oczekuje przebaczenia ze strony swojego ojca za popełnione grzechy i roztwonienie majątku. Ma na sobie jeden zdarty but, drugi zaś zdjęty. Podarte łachmany świadczą o jego ubogości i doświadczeniach. Nie widać wyrazu twarzy młodzieńca, gdyż ten jest tak zawstydzony, że ukrywa ją w odzieniu ojca. Możemy jednak przypuszczać, iż odczuwa on skruchę i żal za grzechy. W prawej części obrazu stoją dwaj mężczyźni, najprawdopodobniej sługa i brat syna marnotrawnego. Jest on bogato ubrany, a jego twarz wyraża zdziwienie oraz niezadowolenie z reakcji ojca na powrót niewiernego syna. W tle widać jeszcze innych służących w posiadłości starszego mężczyzny.
Artysta świetnie uchwycił sytuację. Za pomocą światła wyróżnił głównych bohaterów obrazu. Obraz Rembrandt'a bardzo mi się podoba ze względu na jego oryginalność i sposób wyodrębnienia głównych postaci.