profil

Czy człowiek współczesny też potrzebuje mitów?

poleca 85% 151 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Mity pomagają nam odpowiedzieć na 3 podstawowe pytania: skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? I Kim jesteśmy?
Termin mit ma różne znaczenia. Słowo to pochodzi z języka greckiego i nazywa opowieści wyrażające wierzenia religijne oraz światopogląd. Ma on charakter przenośny, posługuje się symbolem, metaforą alegorią i domaga się odczytania na głębokim poziomie znaczeń.
Istnieją dwa całkowicie różne wymiary mitu. Są ściśle związane z funkcjonowaniem i pogrupowaniem ludzi. Jeden wymiar wiąże człowieka i jego własną naturą i światem przyrody. Wynika to z tego, że jest on jego częścią. Natomiast drugi wymiar mitu wiąże osobę z określoną społecznością, bo jest ona członkiem konkretnej grupy. Te podziały dotyczą przynależności ludzi do pewnych zbiorowości.
Człowiek potrzebuje mitów i to bardzo. Budowały one cywilizację i kształtowały religię. Są metaforami duchowych mocy człowieka. Opowiadają o naszych poszukiwaniach prawdy, sensu i znaczeń. Pomagają zrozumieć naszą historię. Uczą odczytywać głębszy sens i w pewnym momencie sprawiają, że zaczynamy chwytać przesłanie symboli. Mity mają nas obchodzić przede wszystkim dlatego, że są podstawą naszej kultury. To one tłumaczą powstanie świata oraz zmiany pór roku – pełnią funkcję poznawczą. Odnajdujemy w nich wzorce rytualnych obrzędów oraz wskazówki jak czcic bogów. Pomagają one zrozumieć odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, jak i dobra i zła. Mity są po prostu „kluczami do duchowych możliwości ludzkiego życia”, czyli do tego, co jesteśmy zdolni poznać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury