profil

Społeczno – ekonomiczne przemiany na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-03
poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na stan rozwoju gospodarki ziem polskich rzutowało ich perfekcyjne położenie oraz powolne wrastanie w organizmy gospodarcze państw zaborczych. Dotyczyło to zwłaszcza handlu i powiązań handlowych oraz rynku wewnętrznego i zewnętrznego. Takie były właśnie przyczyny nierówności w rozwoju gospodarczym.

Przyczyny rozwoju miast pod zaborami. (miasta polskie zawierające największą liczbę ludności).


Na wszystkich ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku widoczna była rozbudowa miast i następował wzrost liczby ich ludności. W królestwie polskim rozwój miast i wzrost ich zaludnienia wiązał się z rozwojem przemysłu. Najwięcej ludności miały Warszawa i Łódź. Szybkie tempo przyrostu ludności odnotowały w zaborze pruskim- Poznań, Gdańsk i Toruń. W Galicji natomiast przeważały miasta małe i średnie. Największym był Lwów.

Społeczne i gospodarcze skutki uwłaszczenia chłopów na ziemiach polskich.


Uwłaszczenie chłopów zadecydowało o kierunkach przemian społecznych i gospodarczych. Przemiany pouwłaszczeniowe przebiegały z różnym natężeniem. Tylko na Górnym Śląsku zmiany w strukturze społecznej były porównywalne do procesów trwających na zachodzie Europy. Na ziemiach zaboru austriackiego przeobrażenia w strukturze społecznej były spowolnione. Dla chłopów najkorzystniejszy przebieg miało uwłaszczenie w Królestwie Polskim. Reformy pouwłaszczeniowe zasadniczo nie naruszyły interesów właścicieli. Otrzymali oni odszkodowania za utracone ziemie. Dostosowano produkcje rolną do potrzeb gospodarki wolnorynkowej. Zmieniono profil produkcji i zapewniono tanią siłę roboczą.

Wzrost liczby robotników.


Wzrosła liczba robotników przez uprzemysłowienie ziem polskich, które wpłynęło na przemiany społeczne w mieści.
Rola burżuazji obcego pochodzenia w gospodarce polskiej.

Burżuazja obcego pochodzenia była właścicielami fabryk, banków i hurtowni. Niektórzy przedstawiciele angażowali się w budowę i eksploatację kolei, czerpiąc z tej inwestycji ogromne zyski.

Przyczyny emigracji Polaków.


Polacy emigrowali za granice. Ich celem były między innymi zarobki. Było to spowodowane przeludnieniem wsi i ciężkimi warunkami bytowania w mieści a także prześladowaniami ze strony zaborców. Emigranci wyjeżdżali głównie do Niemiec, Francji, Belgii ale także do Ameryki Północnej (Kanada i Stany Zjednoczone) oraz Ameryki Południowej (Brazylia i Argentyna).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Historia powszechna