Kraj, w którym nowoczesność idzie w parze z tradycją, a dbałość o przyrodę z postępem technologicznym i gospodarczym. Jej mieszkańcy, na co dzień pochłonięci pracą, w dni świąteczne szukają kontaktu z naturą.
Tworzą piękne ogrody, a w parkach i na skwerach sadzą drzewa wiśni, dzięki którym Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni. Japończycy dbają również o dziedzictwo swych przodków. Dlatego w krajobrazie ich państwa, obok architektury na miarę XXI wieku, nadal widoczne są dachy buddyjskich pagód, czy też rezydencje szogunów.
Znajdujący się w pobliżu miasta Kioto Złoty Pawilon, zwany też Świątynią Kinkaku - ji, zbudowano w XIV wieku. Początkowo był on używany przez szoguna, a po jego śmierci został przekształcony w świątynię. Budowla łączy w sobie trzy style architektoniczne. Parter wykonano w stylu pałacowym, pierwsze piętro w stylu domów samurajów, a ostatnie- w stylu świątyni. Nazwa pawilonu pochodzi od złota, którym pokryte są dwa z jego pięter.
Sześć razy w roku w Japonii rozgrywane są turnieje sumo, narodowego sportu Japończyków. Ważący często ponad 200 kg zawodnicy toczą pojedynki, w trakcie których starają się przewrócić, albo wypchnąć przeciwnika poza matę. Walki poprzedzone są rytualnym rozsypywaniem soli i widowiskowym mierzeniem się wzrokiem.
Japońska kuchnia głównie opiera się na sushi. Jego głównymi składnikami są ryż oraz surowe mięso ryby, ośmiornicy lub innych owoców morza. Niektóre rodzaje sushi zawija się w wodorosty nori. Potrawę można jeść palcami lub też pałeczkami.
Z okazji ważnych świąt i uroczystości (jak każe tradycja) mieszkańcy Japonii zakładają kimona. Są to wzorzyste, jedwabne stroje o szerokich rękawach, przepasane długim pasem zwanym obi.