profil

Normy prawne obowiązujące w budownictwie

poleca 85% 201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiedza, którą wykorzystujemy w budownictwie jest przedmiotem kodyfikacji prawnych. Za najważniejszą ustawę w polskim budownictwie uważamy Prawo Budowlane z 07.07.1994r. regulującą obowiązki prawne osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Ustawa warunkuje także jakość i trwałość obiektów budowlanych.
Bardziej szczegółowe jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. W tym właśnie rozporządzeniu znajdziemy wszystko, czego potrzebuje początkujący architekt lub technik, by prawidłowo zaprojektować budynek – jego położenie na działce budowlanej, zasady techniczne dotyczące rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz budynku, instalacji a także zasady dotyczące bezpieczeństwa pożarowego i ogólnego bezpieczeństwa użytkowania.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej 1.05.2004r. w Prawie Budowlanym nastąpiły zmiany nowelizacyjne, gdyż prawo musiało przystosować się do unijnych przepisów. Uwzględniono wówczas obowiązek projektowania budynków tak, by zapewnić: bezpieczeństwo konstrukcji, pożarowe, użytkowania; warunki higieniczne, zdrowotne i ochrony środowiska; oszczędność energii i prawidłową izolacyjność termiczną przegród; ochronę przed hałasem i drganiami; prawidłowe użytkowanie budynków i ochronę dóbr kultury.
Przepisami umożliwiającymi sprawne projektowanie oraz określające wymagania techniczne stawiane materiałom budowlanym są Normy Polskie (PN),. Normy Europejskie stosowane w Polsce (PN – EN), Normy ISO. W Polsce stosowane są także krajowe aprobaty techniczne (AT) oraz europejskie aprobaty techniczne (ETA). Ustanowieniem norm w Polsce zajmuje się Polski Komitet Normalizacyjny, a w Europie – Europejski Komitet Normalizacyjny.
Po przystąpieniu Polski do UE zmieniły się także przepisy dotyczące norm w sferze projektowania konstrukcji budowlanych. Wprowadzono Eurokody, czyli zestawy norm europejskich, Podzielono je na 10 grup:
1. Podstawy projektowania konstrukcji – Eurokod 0
2. Oddziaływania na konstrukcje – Eurokod 1
3. Projektowanie konstrukcji z betonu – Eurokod 2
4. Projektowanie konstrukcji stalowych – Eurokod 3
5. Projektowanie konstrukcji zespolonych stalowo – betonowych – Eurokod 4
6. Projektowanie konstrukcji drewnianych – Eurokod 5
7. Projektowanie konstrukcji murowych – Eurokod 6
8. Projektowanie geotechniczne – Eurokod 7
9. Projektowanie konstrukcji poddanych działaniom sejsmicznym – Eurokod 8
10. Projektowanie konstrukcji aluminiowych – Eurokod 9.
Po co więc komplikować i zmieniać prawo, które było dotąd stosowane? Właśnie po to, by w całej Unii było ono jednakowe i nie sprawiało problemu pracownikom przyjeżdżającym zza granicy oraz w celu ułatwienia wymiany handlowej a także w swobodnej wymianie myśli technicznej. Zanim jednak Eurokody zaczną sprawnie funkcjonować w Polsce, wprowadzono okres przejściowy, w którym równocześnie i równoprawnie obowiązują stare i nowe prawa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata