Droga Fundacjo!!!
Zwracam się do waż prośbą, o wpisanie książki „Buszujący w Zbożu” autorstwa D. Salinger do „Złotej listy książek”.
Dowiedziałem się że wasza organizacja stworzyła listę książek ,które warto przeczytać, które czegoś uczą i pobudzą do refleksji. Przeczytałem ową książkę niedawno i zauważyłem, że nie ma jej na waszej liście. Dlaczego? Nie wiem, ale wiem, że powinna się w na tej liście znaleźć. Pewnie dostajecie multum takich listów i nie chce wam się, każdej nadesłanej propozycji czytać, więc opisze książkę pokrótce.
Bohaterem jest Holden Caufield, siedemnastoletni uczeń, mieszkający w Nowym Jorku.
Bohater ma problemy: został wyrzucony z kilku szkół i teraz znów go wyrzucili z kolejnej. Do tego nie może dogadać się z rodzicami. Jest leniwy, lecz bystry(czyli jak większość nastolatków). Ma problem z papierosami i alkoholem, lecz twierdzi uparcie że nie jest uzależniony. Ksiązka opowiada 3 dni z życia Holdena: gdzie zostaje wyrzucony ze szkoły, mieszka w hotelu, spotyka się z nauczycielem i siostrą; przy tym cały czas analizuje swoje dotychczasowe życie i uczynki. Ksiązka skłania do przemyśleń, nasuwając pytania: Jak pozostać sobą? Jak nie stracić młodzieńczego zapału i czystości spojrzenia? Jak rozmawiać z innymi, szczególnie z dorosłymi? Jak nie popaść w zakłamanie dorosłości? Natomiast same uczynki bohatera, pokazują co się może stać, jak źle będziemy się uczyć i mieć negatywne nastawienie do dojrzałości. Dla Holdena szkoła to symbol banału, przeciętności ,miejscem , gdzie nie kształci się indywidualności, lecz hoduje snobów , pozbawionych wrażliwości i krytycyzmu. Bohater uważa, że jedyną drogą wyjścia z tego nie prawdziwego świata jest ucieczka, lecz szybko się przekonuje, że tak nie jest. Świat dorosłych uderza go swym zakłamaniem , obłudą i bezdusznością. Jako iż ma 17 lat jest pomiędzy światem dorosłych, a dzieci. A jego przejściu od świata dorosłości towarzyszy strach i zagubienie.
Myślę ,że teraz wpiszecie książkę do listy, ponieważ pokazuję problemy nastolatka, przekraczającego próg dorosłości. Powieść uczy i jednocześnie skłania do refleksji. Mam nadzieję, że pozytywnie rozpatrzycie moją prośbę.
Pozdrawiam