profil

Wielcy wodzowie - Juliusz Cezar i Napoleon Bonaparte

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-20
poleca 85% 424 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Juliusz Cezar

Juliusz Cezar ( ok. 100- 44 p.n.e.) - wódz i polityk starożytnego Rzymu. Był jednym z tych, którzy wywarli największy wpływ na dzieje Europy. Republika rzymska przez Cezarem obejmowała swym władaniem krainy u wybrzeży Morza Śródziemnego. Gdy na czele armii rzymskiej stanął Cezar, dotarła ona do Renu i Wysp Brytyjskich, podbijając prawie całą zachodnią Europę. Przez kilka stuleci zamieszkałe tam plemiona zostały poddane prawu, kulturze i władzy Rzymu, który rozrósł się w potężne państwo - imperium. Juliusz Cezar był człowiekiem niezwykłej energii, inteligentnym i ambitnym. Pragnął rządzić niepodzielnie. przeciwnicy polityczni zgładzili go, obawiając się, że zechce zostać królem. Do dziś Cezar pozostaje najsławniejszą postacią starożytnego Rzymu.

Jeko wódz rzymskich legionów w podbitej przez siebie Galii Cezar postanowił wypowiedzieć posłuszeństwo senatorom, którzy rządzili Rzymem. Przekroczywszy Rubikon, rozpoczął marsz na stolicę imperium. Zwyciężył w wojnie domowej i stał się pierwszą osobą w państwie.

Juliusz Cezar był równie świetnym pisarzem. Jego dzieła "O wojnie galijskiej" i "O wojnie domowej" czyta się do dziś z zainteresowaniem i przyjemnością.

Cezar wielokrotnie sprawował ważne urzędy państwowe. Doprowadził wówczas do uchwalenia nowych praw, czym zaskarbił sobie sympatię ludu rzymskiego.

Oktawian August - pierwszy cesarz rzymski, wnuk siostry Juliusza Cezara był jego ulubieńcem. Cezar w testamencie wyznaczył go na swojego następcę. Oktawian ukarał zabójców Cezara i urzeczywistnił większość jego zamierzeń.

Napoleon Bonaparte ( 1769 - 1821 ) był wodzem i cesarzem Francuzów. Historia zna niewiele równie olśniewających karier. Napoleon, syn skromnej korsykańskiej rodziny - ambitny, niebywale pracowity, obdarzony wielkim talentem wojskowym - przejął po rewolucji francuskiej władzę we Francji. Jego zwycięskie kampanie wojenne poddały pod francuskie panowanie połowę Europy. W podbitych krajach Napoleon wprowadził nowe prawo : kodeks cywilny (Kodeks Napoleona). Zapisano w nim np., że każdy człowiek może swobodnie wyznawać wybraną religię, a przede wszystkim, że ludzie - bez wyjątku - są równi wobec prawa. Dotąd o znaczeniu człowieka decydował majątek i zasługi rodziców. Zwycięstwa Napoleona budziły ogromne nadzieje Polaków. Wierzyli, że cesarz Francuzów, pokonawszy trzech zaborców : Prusy, Rosję i Austrię, przywróci Polsce niepodległość. Ostateczna klęska Napoleona przekreśliła jednak te marzenia. Postać jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata wciąż budzi żywe uczucia. Był jak wicher, który przemknął nad Europą, odmieniając jej oblicze.

Książę Józef Poniatowski - marszałek Francji - walczył u boku Napoleona na czele polskich oddziałów. Na generalskim mundurze księcia widnieje Order Legii Honorowej, najwyższego francuskiego odznaczenia, ustanowionego przez Napoleona.

Bitwa pod Austerlitz, zwana "bitwą trzech cesarzy" (cesarz Francuzów przeciwko cesarzowi Rosji i cesarzowi Austrii)), była prawdziwym triumfem Napoleona. Potrafił on przewidzieć posunięcia przeciwników, błyskawicznie podejmował decyzję, zadziwiał wytrzymałością i jasnością umysłu nawet po kilkunastu godzinach pracy. Był wspaniałym wodzem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata