W epoce antycznej najsławniejszym dramatem jest "Król Edyp" autorstwa Sofoklesa. W odrodzeniui natomiast popularność zyskała tragedia napisana przez Williama Szekspira pod tytułem "Makbet". Obie z nich dotycza władców oraz ich drogi do zdobycia tronu.
Pierwszy bohater, czyli Edyp był nieswiadomy swoich czynów. Jego zycie było precyzyjnie zaplanowane przez bogów. Czego przeciwieństwem był Makbet.- człowiek, który usłyszał przepowiednię od trzech czarownic. Róznica polega głownie na tym, ze bohater stworzony prez Szekspira posiadał wolną wolę i tylko od niego zależało, co dalej pocznie. We fragmencie tekstu "Król Edyp" zobrazowano tytułowego bohatera jako " wybawiciela"Teb. Był władcą sprawiedliwym i dobrym. Był to władca, który dla swojego narodu jest w stanie zrobić wszystko. Nieświadomy swojego losu chciał odnaleśc mordercę poprzedniego władcy Lajosa, a następnie skazac go na wygnanie lub śmierć. Nie wiedział jednak, ze potępił siebie samego.Z kolei Makbet jest królem, któremu zależało wyłacznie na własnym korzyściom. On sam zdolny był do zabójstwa wielu ludzi, tylko po to by objąc tron. W dalszej częsci tekstu Edyp ukazał swoja drugą twarz. Szukając winnego śmiercie swojego poprzednika . Oskarżył nawet swojego wróżbitę -Terezjasza. Jednak kiedy dowiedział się, że to o to wszystko uczynił wpadł w złość, a wieszcza posądził o ucieczkę od winy. Twierdził, ze to uknuty przez Kreona spisek, by odsunać go od panowania Tebami. Makbet natomiast początkowo był wierny królowi, jednak rządza władzy jego żony okazała sie silniejsza. Makbet tylko początkowo miał wyrzuty sumienia. Lecz po kolejnych zbrodniach ani na chwilę nie zwątpił w brak własnej winy. Bohater szekspirowski zdecydowanie nie jest postacia o charakterze pozytywnym. Posunął się nawet do zabójstwa swojego przyjaciela- Banka.
Uważam, ze obaj bohaterowie byli byli negatywni. Makbet to postać, która dzięki Lady Makbet odnalazła w sobie zaczątki zła. Natomiast król Edyp uważany za władcę dobrego, ukazał swoja ciemna strone charakteru. Obaj dokonali zbrodni królobójstwa. Szczególna uwagę należy zwrócić na to, ze Edyp zrobił to nieświadomie, a Makbet z całkowita premedytacją.