W 1951 roku powstała tymczasowa organizacja nazywana Europejską Radą Badań Jądrowych czyli Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire (CERN). W 1953 roku podjęto decyzję o powstaniu centralnego laboratorium w pobliżu Genewy.
Parlamenty państw członkowskich, zgodnie z ratyfikowaną konwencją, nadały laboratorium nazwę Europejska Organizacja Badań Jądrowych (Organisation européenne pour la recherche nucléaire czyli European Organization for Nuclear Research).
Obecnie CERN skupia 20 państw członkowskich.Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) — ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury.CERN - to Europejski Ośrodek badań Nuklearnych, największe na świecie centrum badań fizyki cząstek elementarnych. CERN powstał w 1954 roku, jako jedno z pierwszch europejskich przedsięwzięć. Położone jest na granicy szwajcarsko - francuskiej na zachód od Genewy. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.
Akronim CERN pochodzi od pierwotnej nazwy Europejska Rada Badań Jądrowych[1] (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) i mimo jej zmiany po konwencji w 1953 został zachowany. Ze względu na obecny stan działalności ośrodka stosowana jest również nazwa Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (fr. Laboratoire Européen pour la Physique des Particules), lecz nie ma ona charakteru oficjalnego.W Laboratorium pracuje 6500 naukowców, co stanowi połowę fizyków cząstek elementarnych na świecie. Reprezentują oni 500 uczelni i ponad 80 narodowości.
Pracujący tam naukowcy próbują odpowiedzieć na najbardziej podstawowe pytnia, z czego zbudowana jest materia i jakie siły występują między tworzącymi ją cząstkami.
Znajdują się tam akceleratory, które przyspieszją cząstki do prędkości bliskiej prędkości światła, a także detektory, kóre umożliwiają obserwcję ruchu cząstek.
Nobliści[2] powiązani z CERN-em to: Felix Bloch i Edward Mills Purcell (1952 – za rozwinięcie nowych metod w obszarze precyzyjnych magnetycznych metod jądrowych i za odkrycia dokonane przy ich zastosowaniu), Samuel Ting i Burton Richter (1976 – za niezależne odkrycie mezonu J/ψ), Carlo Rubbia i Simon van der Meer (1984 – za decydujący wkład do projektu, dzięki któremu odkryto bozony W i Z ), Jack Steinberger, Leon Lederman i Melvin Schwartz (1988 – za metodę wiązki neutrinowej i przedstawienie dubletowej struktury leptonów poprzez odkrycie neutrina mionowego) oraz Georges Charpak (1992- 2010 – za wynalezienie i rozwój detektorów cząstek, w szczególności wielodrutowej komory proporcjonalnej (ang. Multiwire Proportional Chamber MWPC)).
CERN jest kolebką WWW. W 1989 Tim Berners-Lee, pracując nad usprawnieniem wymiany informacji pomiędzy badaczami opracowującymi wyniki eksperymentów na LEP-ie, stworzył język HTML oraz protokół HTTP.