profil

Łódzki Okręg Przemysłowy fakty i ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-10
poleca 85% 1277 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Łódź oraz otaczające ja miasta: Zgierz, Pabianice, Konstantynów, tworzą Łódzki Okręg Przemysłowy. Jego rozwojowi sprzyjało położenie w centralnej Polsce, na przecięciu szlaków handlowych północ-południe i wschód-zachód. Od połowy XIX wieku do Łodzi zaczęli przybywać robotnicy i przemysłowcy z kraju i zagranicy. Była ona drugim pod względem liczby ludności miastem ówczesnej Polski. W tak zwanej Białej Fabryce 1850 roku uruchomiono pierwszą w Polsce maszynę włókienniczą napędzaną silnikiem parowym. Teraz mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym można podziwiać bogate zbiory tkanin oraz dawnych maszyn tkackich. Łódź jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Znana w całym kraju Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, tzw. łódzka filmówka, kształci reżyserów, operatorów filmowych i aktorów. W Łodzi powstało też pierwsze w Europie muzeum sztuki nowoczesnej.

Łódź jest obecnie trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce, liczącym ponad 728 tysięcy mieszkańców.

Leżące na przedmieściach Łodzi Lasy Łagiewnickie to największy w Europie kompleks leśny, znajdujący się w granicach administracyjnych miasta.

Największy w Europie cmentarz żydowski z grobami 200 tysięcy osób znajduje się w jednej z dzielnic Łodzi - Bałutach.

Na południe od Łodzi, w rejonie Bełchatowa, znajduje się wielki ośrodek wydobywczy węgla brunatnego. Nie ma tu tradycyjnych kopalni z głębokimi szybami i podziemnymi chodnikami. W Bełchatowskim Zagłębiu Węgla Brunatnego surowiec ten wydobywa się metodą odkrywkową.

Przez środek Łodzi przebiega najdłuższy w Europie trakt handlowy - czterokilometrowa ulica Piotrowska, słynąca z niezliczonych awangardowych restauracji i kawiarenek w najróżniejszych stylach. Często można spotkać w nich znanych artystów, aktorów i piosenkarzy.

Łódź jest największym w kraju centrum przemysłu włókienniczego, obuwniczego i chemicznego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata